Jak zorganizować szybki ślub - formalności i trudności

12 styczeń 2019
Joanna Brodzicka

Zastanawialiście się jak to możliwe, że niektórzy przygotowują się do ślubu przez cały rok, a są też pary, które decydują się na uroczystość w kilka tygodni?


Ci z Was, którzy przygotowują swoje wesele co najmniej przez rok, zapewne drapią się po głowie z niedowierzaniem. Przecież rezerwacji sali należy dokonać z minimum rocznym wyprzedzeniem, rozesłać zaproszenia, dopracować wszystkie drobne detale, które tak naprawdę tworzą jedną wielką całość. Jednak rośnie grupa zwolenników, którzy albo nie mają czasu, albo ochoty, żeby cała organizacja uroczystości trwała dłużej niż dwa miesiące.

Niektóre pary decydują się na „ślub na już” z różnych przyczyn. Nieplanowana ciąża, wyjazd do pracy, przeprowadzka, choroba, lub niby prozaiczna konieczność, jak wspólna zdolność kredytowa, celem wzięcia kredytu na mieszkanie. Powodów jest mnóstwo. Niektórych z pewnością nie można odwlekać nawet na pół roku. Czy w takim przypadku ślub na już jest najlepszym rozwiązaniem?


Szybki ślub kościelny

O ile ślub w urzędzie stanu cywilnego, można zorganizować dość szybko, o tyle z sakramentalnym „tak” przed ołtarzem możemy mieć mały problem. Jeśli mamy zaliczone nauki przedmałżeńskie i wizyty w poradni rodzinnej to nie musimy się niczym martwić. W przeciwnej sytuacji napotkamy na swej drodze mur nie do przebicia.

Myślę, że żaden ksiądz nie udzieli nam ślubu bez tych kilku formalności. Jako osoby wierzące niestety będziemy musieli przełożyć uroczystość w kościele na kilka długich tygodni. W sytuacji kryzysowej nie pozostanie nic innego jak podwójna uroczystość – papierkowa w urzędzie i duchowa podczas mszy.


Formalności ślubne

Zabiegane pary nie będą wybrzydzać podczas wyboru zaproszeń, restauracji i ubioru. Istnieje wiele sposobów, aby wszystkie formalności przyśpieszyć. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie kameralna uroczystość w gronie rodziny i przyjaciół. Najbliższe osoby nie będą mieć nam za złe, jeśli otrzymają zaproszenie na ślub, jedynie z tygodniowym wyprzedzeniem. A znalezienie małego lokalu na maksymalnie 30 osób nie stanowi problemu niemal w każdym miasteczku.

Kwestia fotografa, fryzury, kosmetyczki też nie powinna nam przysporzyć problemu. Zapewne w każdej rodzinie jest przynajmniej jedna osoba posiadająca dobrej jakości aparat fotograficzny. Odnośnie do ślubnego wizerunku, możemy z łatwością odszukać w ogłoszeniach np. na social media - panie, które potrafią w warunkach domowych wykonać perfekcyjnie fryzurę, paznokcie i makijaż.

Szybki ślub - dopracowanie szczegółów

Krótki termin to masa pracy. Jednak, kiedy skupimy się na jednym celu, nic nie będzie przeoczone i zostanie dopięte na ostatni guzik. Nawet podziękowania dla gości jesteśmy w stanie zrealizować w krótkim czasie. Zamówienie tortu to kwestia 3 dni. Poprawki wprawnej krawcowej, której możemy wręczyć napiwek w ramach wcześniejszego podziękowania, nie powinny tu również stanąć nam na drodze.

Parom, które organizują ślub na już, powinno przyświecać hasło – „dla chcącego nic trudnego”. W tej kwestii liczy się siła przebicia, samozaparcie i chęć połączenia się w węzeł małżeński. A może macie już doświadczenie w tej kwestii i podpowiecie naszym czytelnikom, na co szczególnie należy zwrócić uwagę w kwestii ślubu na już?

Średnia

2.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

09 grudzień 2018
06 styczeń 2019

Komentarze