Jak przebiega proces szycia sukni ślubnej?
Kupić, wypożyczyć, a może uszyć? To odwieczny dylemat przyszłych Panien Młodych, który z roku na rok wcale nie traci na aktualności.
Która z nas nie marzyła od dziecka o białej sukni, pięknej kreacji, w której stanie na ślubnym kobiercu i złoży narzeczonemu przysięgę? W momencie gdy sprawa zaczyna nas dotyczyć, robi się nerwowo i pojawia się wiele niewiadomych...
Którą z opcji więc wybrać? Wszystko zależne jest od indywidualnych upodobań i preferencji. Jeśli macie wysokie wymagania i lubicie wyzwania lub od dawna macie w głowie projekt wymarzonej sukni zdecydujcie się na szycie.
Poniżej przedstawiam kilka nurtujących kwestii w tym temacie :)
Ile kosztuje uszycie sukni ślubnej?
To kwestia zależna od wielu czynników. Zapewne udasz się do projektantki lub krawcowej z garścią inspiracji zaczerpniętych z katalogów modowych, gazet czy internetu. Nakreślisz jak ma wyglądać Twoja potencjalna suknia, jakie lubisz materiały, ozdoby, itp.
Na początkowym etapie nie da określić się od razu ceny. Możesz jednak liczyć na orientacyjną kwotę, oszacowanie kosztów, których dokona krawcowa na podstawie poprzednich zleceń i cen niezbędnych materiałów. Gdy projekt będzie omówiony i zaakceptowany, wtedy poznasz ostateczną cenę.
Koszt zależny jest głównie od stopnia trudności projektu, materiałów, ich ilości, a także użytych ozdób.
Jak długo trwa szycie sukni ślubnej?
Czas liczy się już od pierwszej wizyty, na której poznajecie się z projektantką, krawcową, Ty precyzujesz swoje upodobania, omawiacie projekt. Jest to przedwstępna faza procesu tworzenia, ale równie czasochłonna, co dalsze działania. Do tego należy doliczyć szycie (uzależnione od stopnia skomplikowania projektu), przymiarki (dyspozycyjność klientki). Nie zawsze przecież wybieramy specjalistów z miasta, w którym mieszkamy i mamy możliwość zjawienia się u nich w każdej chwili. Niekiedy dochodzi więc czas na dojazdy.
Pamiętaj, że bezpiecznie jest zacząć interesować się tematem szycia sukni na długo przed uroczystością. Będzie to komfortowe rozwiązanie zarówno dla wykonującej usługę, jak i dla Ciebie. Będzie czas na ewentualne zmiany i poprawki. Myślę, że na pół roku przed ślubem powinnaś być już po pierwszej wizycie u profesjonalisty ;)
Czy mogę mieć swój projekt sukni?
Masz bujną wyobraźnię, wielkie marzenia, sprecyzowane detale, a fantazja nadal Cię ponosi? Nie martw się! Gdy tylko trafisz na odpowiednią krawcową, ta spełni Twoje wszystkie zachcianki dotyczące sukni ślubnej.
Takie osoby nawet lubią wyzwania, są zadowolone gdy ktoś przynosi niecodzienny projekt, odróżniający się od innych. Jest to swego rodzaju wyzwanie. Udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych, a gdy dodatkowo widzą zadowoloną klientkę, jest to dla nich największa nagroda :)
Dzisiejsza dostępność technologii, materiałów, ozdób jest naprawdę ogromna, tym samym jest pole do popisu przy tworzeniu.
Do każdej realizacji projektu krawcowa z pewnością wkłada dużo pracy, serca i daje z siebie 100%. To w końcu najważniejszy dzień w życiu dla przyszłej Panny Młodej. Zrobi wszystko żebyś była zadowolona :)
Plusy szycia sukni ślubnej
Niewątpliwą zaletę szycia sukni jest cena. Prawdopodobnie będzie ona mniejsza niż ta, która widnieje na metkach sukien z salonów.
Przy szyciu sukienki mamy też dużą możliwość ingerencji w dobór materiałów, dopasowania ozdób, dodatków, co związane jest również z kosztami. W salonach sukien ślubnych nie zawsze zyskamy aprobatę na jakiekolwiek zmiany. Co więcej, możemy zgłaszać uwagi przy każdej przymiarce u krawcowej, która na bieżąco będzie tłumaczyła jak można coś zmienić, ulepszyć, naprawić. Jeśli coś Ci się nie podoba, zawiadamiaj o tym śmiało i konkretnie. Twoje zdanie jest najważniejsza, Ty masz czuć się dobrze, Tobie ma się podobać – nie ma więc miejsca na nieśmiałość i skrępowanie.
Ponadto w tym wypadku masz pewność, że suknia ślubna będzie idealnie dopasowana do Twojej sylwetki.
Plusem na pewno jest też możliwość określenia budżetu. Szwaczka znając dostępne materiały na rynku i ich ceny zaproponuje projekt miarę Twoich finansowych możliwości.
Ile przymiarek przy szyciu sukni ślubnej?
Kwestia zależna od projektu. Im bardziej skomplikowany, tym więcej przymiarek.
Tak samo w przypadku nanoszenia zmian.
Czy potrzebna jest umowa na szycie sukni?
Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie. Powinnaś poprosić o spisanie umowy, w której określone zostaną warunki współpracy, terminy etapów realizacji projektu, koszt, itd.
Być może trafisz na najbardziej sympatyczną krawcową w całej branży, która będzie miłą, ugodową kobietą, lecz mimo wszystko powinnaś zabezpieczyć się ustaleniami na piśmie, aby nic Cię nie zaskoczyło. Aktualnie takie osoby mogą mieć już gotowe formularze, z którymi zapoznają Cię na pierwszej wizycie. Pamiętaj by wnikliwie je przeczytać.
Jeśli nikt tej kwestii nie poruszy, sama rozpocznij temat i zaproponuj treść umowy. Bez pisemnych ustaleń trudno będzie Ci wyegzekwować to, na co wcześniej umawiałaś się z krawcową. Zachowuj też całą korespondencję - mailową, smsową (jeśli taka będzie miała miejsce).
Jak wybrać osobę, która uszyje suknię?
Rynek oferuje wiele specjalistów, i w tej dziedzinie. Oglądamy programy telewizyjne, vlogi na youtubie, gdzie z pewnością niejedna Panna Młoda dzieli się swoimi doświadczeniami, w tym poleca swoją krawcową. Jak wybrać tą odpowiednią? Czym się sugerować?
W dzisiejszym świecie działa głównie marketing szeptany. Przeglądając Facebooka i fora internetowe, napotykamy na polecenia od razu podlinkowanych osób, profili, w które bezpośrednio możemy sprawdzić. Sugerujemy się opiniami, ocenami w postaci gwiazdek na kontach użytkowników.
Ważniejsze jest jednak umówienie się na spotkanie, poznanie charakteru krawcowej, to w końcu osoba, która ma sprostać Twoim oczekiwaniom, a przy okazji być miłą, by stwarzać komfortowe warunki współpracy. Sprawdź również portfolio takiej osoby, na jego podstawie stwierdzisz czy będzie w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom.
Szycie sukni ślubnej na ostatnią chwilę – da się?
Były nagłe oświadczyny, powiedziałaś tak i razem z narzeczonym nie chcecie długo czekać na ślub? No tak… ale co z sukienką? Czy zdążą ją uszyć?
Kochana, nie ma rzeczy niemożliwych, próbuj! Wielu specjalistów podejmuje takie ekspresowe wyzwania i suknia ślubna wychodzi z produkcji jeszcze przed czasem, więc nie warto sie poddawać :)
Czy szycie sukni ślubnej to zawsze dobry pomysł? Poznaj historię Agnieszki i Jej przygody z poszukiwaniem wymarzonej kreacji :)
Są wśród Was Panny Młode, które zdecydowały się na szycie swojej sukni ślubnej? :)