W jaki sposób upamiętnić Naszych bliskich na ślubie?

20 wrzesień 2019
Karolina Zysek

Ceremonia ślubna to ważny moment dla każdej rodziny. Niestety nie zawsze możemy mieć u swojego boku najważniejsze osoby  tego dnia. 

Możemy jednak uczcić ich pamięć w dniu ślubu na kilka sposobów, kierując się oczywiście głosem swojego serca i rozsądku. Pamiętajcie, elementy te mają upamiętnić zmarłych, a nie zwiększyć rangę wydarzenia.

Przedstawię Wam pięć sposób na upamiętnienie Waszych najbliższych osób, które spokojnie sami zrealizujecie wraz z drugą połówką. Ważne w tym zadaniu, oprócz miłości, będą pamiątki Waszych bliskich. Dlatego przy niedzielnej kawie, zajrzyjcie na strych i wspólnie poprzeglądajcie skrycie trzymane pudła wypełnione zdjęciami i innymi elementami – może nawet znajdziecie suknię ślubną swojej babci!

Wyeksponowanie przedmiotu bądź elementu, który charakteryzuje zmarłą osobę

Popularny sposobem, aby upamiętnić zmarłą osobę na ślubie, jest wyeksponowanie przedmiotu, który był przez nią używany bądź elementu, który jednoznacznie jest ukłonem w jej stronę.

Wśród popularnych przedmiotów są broszki oraz inne niewielkie elementy dopinane do sukien ślubnych i garniturów lub wśród kwiatów w bukiecie ślubnym. Panny Młode chętnie zakładają również biżuterię po bliskich jej osobach, a Panowie przykładowo spinki garniturowe.



Oprócz pamiątek w postaci przedmiotów, Nowożeńcy decydują się także na wyeksponowanie elementów, które bezpośrednio przywołują pamięć o zmarłej osobie. Może być to wstążka w ulubionym kolorze bliskiej osoby czy jej ulubione kwiaty użyte w dekoracjach ślubnych.

Zdjęcia zmarłych osób jako ich upamiętnienie podczas ceremonii ślubnej

Jednym ze sposób na upamiętnienie zmarłych, z którym spotkałam się dopiero kilka razy na fotografiach ślubnych i jedynie na ślubach plenerowych,  jest przygotowanie dodatkowych krzeseł podczas ceremonii ślubnej, by następnie położyć na nich czarno-białe zdjęcia zmarłych osób. Są to oczywiście miejsca w pierwszym rzędzie i rezerwujemy je jedynie dla zdjęć najbliższych, czyli m.in. dziadków.

Podczas składania sobie przysięgi, Nowożeńcy mogą spoglądać na te zdjęcia i jednocześnie poczuć ich obecność chociażby w taki sposób. To prosty, lecz jak bardzo odosobniony sposób na upamiętnienie zmarłych.

Stylizacja ślubna od kochanej babci i dziadka

Zdarza się, że Nasze babcie i Nasi dziadkowie zostawili swoje stroje ślubne. Zdarza się również, że przyszli Nowożeńcy chcą ich upamiętnić i wypełnić tradycję rodzinną, dlatego wykorzystują elementy tych stylizacji.  Do uszycia sukni ślubnej możemy użyć koronek czy falban, które były modne podczas młodości Naszych babć i mam. Panny Młode decydują się także na dopracowanie swojej stylizacji poprzez założenie ich welonu bądź trenu do Kościoła.



Panowie mogą również wykorzystać akcesoria ślubne swoich bliskich, jak krawat i kapelusz. Natomiast jeśli chodzi o garnitur po dziadku i ojcu, to rzadko zdarza się, żeby Panowie decydowali się na jego założenie. Ewentualnie jeśli garnitur dziadka został już w połowie zjedzony przez mole i chcemy uratować jego cząstkę, to można wykorzystać do uszycia jego drobne elementy, jak podszewka.

Odwiedziny grobu po ceremonii ślubnej

Kiedyś Nowożeńcy znikali  po obiedzie weselnym na dwie-trzy godziny w celu zrobienia sesji plenerowej. Obecnie zanika już ten zwyczaj i sesja ślubna odbywa się w ciągu kilku tygodni po weselu.

W zamian za sesję w dniu ślubu powstał bardzo wspaniały zwyczaj – Nowożeńcy po ceremonii ślubnej odwiedzają grób najbliższych im osób, które nie mogą z nimi celebrować ich wesela. Szczerze mówiąc, sama nie wyobrażam sobie, aby nie odwiedzić swoich dziadków w tym dniu. Dlatego chapeau bas dla wszystkich Nowożeńców, którzy decydują się poświęcić cenną chwilę ze ślubu na odwiedziny grobu najbliższych!

Ostatnia wola bądź prośba zmarłej osoby

Jednym z niepowtarzalnych gestów od dziadków, z jakim spotkałam się w swojej pracy, było przekazanie przyszłym Nowożeńcom ich obrączek ślubnych tuż przed śmiercią. Prośby i ostatnia wola zmarłych to oczywisty sposób na ich upamiętnienie.

Jeśli ostatnią wolą Waszych dziadków byłoby założenie niemodnych obrączek, zamiast tych z diamentem od popularnego jubilera, to zachęcam do spełnienia ich prośby.  Nie dlatego, jak wielu mówi „Bo babcia/dziadek przyjdą Cię postraszyć”, tylko dlatego, że bezpośrednie obdarowanie Was pamiątkami rodzinnymi jest najcenniejszym prezentem, który mogliście otrzymać w dniu ślubu.



A propros próśb, to wiem, że moja babcia chciałaby, żebym podczas ceremonii ślubnej miała zakryte ramiona. I choć ktoś może pomyśleć „ Skąd będzie wiedzieć, czy spełniłam jej prośbę?”, to myślę ,że tutaj ważne jest poczucie miłość ze strony bliskiej osoby. Jeśli była dla Was ważna, to czy zakrycie ramion byłoby dla Was problemem, przyszłe Panny?

Prawda jest jedna – żadna atrakcja nie zastąpi nam najbliższych osób u swojego boku podczas ślubu. Dlatego warto upamiętnić ich tego ważnego dnia, pamiętając o indywidualności wybranego sposobu.

Nie róbmy z tego kolejnej tkliwej atrakcji, a po prostu uczcijmy ich pamięć, zakładając niemodne już obrączki czy lekko zabrudzony welon od naszej babci.

Średnia

1.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

09 grudzień 2018
13 grudzień 2017

Komentarze