Toasty weselne - przykłady, zasady, hierarchia

03 luty 2019
Anna Żaczek

Jeśli zechcesz zakrzyknąć na weselu – „Na zdrowie !” – trzymając, w ręku kieliszek wódki, nie wychylaj się raczej z takim gestem...

Zostaw ten toast na zwyczajne spotkanie wśród przyjaciół. Twoje wystąpienie nie miałoby nic wspólnego z zasadami wygłaszania toastów według reguł savoir-vivre. Same zdolności oratorskie i prezencja również na nic się zdadzą, kiedy zabraknie odpowiedniego przygotowania do wystąpienia. Możesz wówczas spotkać się z niemiłą krytyką.

Cóż, na weselu wręcz oczekuje się wznoszenia toastów, ale również zachowania odpowiedniego poziomu… Aby umieć odnaleźć się w weselnej etykiecie, zapraszam na krótki kurs wznoszenia toastów weselnych.

Zanim zdecydujesz się na wygłoszenie toastu, zastanów się czy:

  • Stres nie przeszkodzi Ci wygłosić go składnie i ciekawie?
  • Znasz podstawowe zasady formułowania i wygłaszania toastu weselnego?
  • Wiesz, w którym momencie uroczystości powinieneś wygłosić toast?
  • Potrafisz szczerze go wygłosić?

 

Jeśli pierwszy punkt jest dla Ciebie zbyt stresujący, nie musisz tego robić. Na przyjęciu weselnym znajdą się osoby, które chętnie Cię zastąpią, ale wcześniej musisz ich o tym poinformować, aby mieli czas na przygotowanie się.

Toasty ślubne i weselne

Podczas uroczystości zaślubin, a następnie przyjęcia weselnego wygłaszane są różne przemowy i toasty. Różnią się konstrukcją w zależności od celu wygłoszenia, miejsca oraz czasu, w jakim są wznoszone. Zajmiemy się tylko tymi zaplanowanymi, a należą do nich: toast weselny w USC, przemowa powitalna, toasty ślubne.

Toast w USC

Toast w Urzędzie Stanu Cywilnego jest wznoszony po ceremonii ślubnej i złożeniu podpisów przez Młodą Parę oraz ich świadków w Księdze Małżeństw. Gdy formalności są zakończone, wszyscy przechodzą do sali toastów, następuje serwowanie szampana lub wina. Nowym pomysłem jest podanie prosseco (przeczytaj artykuł Prosecco Van). Toast wznoszony jest przez Urzędnika USC. Zdarza się, że toast chcą wygłosić również inne ważne dla Pary Młodej osoby, np. rodzice. Po nim następuje indywidualne składanie życzeń Młodej Parze.

Weselna mowa powitalna

Jest to jeszcze nie toast ślubny, ale w zasadzie powitanie gości przez Gospodarza. Tę funkcje mogą pełnić rodzice lub sami Państwo Młodzi, jeśli to oni w całości organizują przyjęcie. Mowa następuje po powitaniu chlebem i solą, o ile to jest zaplanowane - jak wiemy, nie wszyscy hołdują tradycji. W tym czasie pośród gości roznoszony jest schłodzony szampan, a następnie Gospodarz wygłasza mowę powitalną, w której wyrazi radość z przybycia gości.

Hierarchia toastów, czyli  kto po kim…

W dobrym tonie jest, aby jako pierwszy wygłosił toast Ojciec Panny Młodej lub inna osoba, która go zastępuje. Po nim powinien wystąpić Ojciec Pana Młodego, a następnie Pan Młody i świadek/starszy. W dalszej kolejności mogą wystąpić pozostali goście.

Ojciec Panny Młodej wita przede wszystkim w swojej rodzinie nowego członka rodziny, czyli swojego zięcia. Podobnie Ojciec Pana Młodego wita w rodzinie synową. Po powyższych wystąpieniach, oczekuje się zabrania głosu przez osoby najbliższe Nowożeńcom, stąd czas na świadków lub chętnych drużbów.

Głos Pana Młodego to również ukłon w stronę swojej żony. Miło, jeśli zechcą zabrać głos dziadkowie Młodej Pary. W sytuacjach, kiedy braknie któregoś z rodziców albo organizatorem jest Para Młoda, ten pierwszy toast może być wygłoszony w pierwszej kolejności przez Pana Młodego na cześć żony, teściów i gości. W polskiej tradycji nie przyjęło się, aby to Pani Młoda wygłaszała mowę na cześć męża.

Przykłady hierarchii wznoszenia toastów:

  • Na cześć Pary Młodejrodzice, świadkowie, przyjaciele, znajomi;
  • Na cześć Pana Młodegobrat, kuzyn, brat pani Młodej;
  • Na cześć Pani Młodejojciec, Pan Młody;
  • Na cześć gościPan Młody, rodzice Pary Młodej.

 

Podstawy wygłaszania toastu

  • Wygłaszający toast przyjmuje obowiązkowo postawę stojącą.
  • Podczas toastu za Parę Młodą wstają wszyscy, natomiast Nowożeńcy siedzą.
  • Kiedy Pan Młody wygłasza toast na cześć swojej nowo poślubionej małżonki, ona nie wstaje, ale jeśli to jest toast na cześć rodziców – wstają obydwoje.
  • Za wygłoszenie toastu można podziękować skinieniem głowy, uśmiechem lub słowem „dziękuję”.

 

Klasyczne zasady wygłaszania toastu weselnego

W skrócie toast to krótka historyjka lub anegdota wygłoszona na czyjąś cześć przygotowana według pewnego schematu.
Reguła mówi o trzech punktach, które jeśli Ci się uda zrealizować, to odniesiesz sukces:

Skupienie uwagi gości weselnych (najtrudniejsze zadanie) – osoba wygłaszająca wstaje, może skorzystać z mikrofonu, aby zwrócić na siebie uwagę. Nie należy stukać w kieliszek. To pierwsze zdanie jest zapowiedzią, o czym będzie wypowiedź. Ma spełnić funkcję zaintrygowania słuchających, może nawiązać do wspomnień związanych z osobą, do której jest kierowane. Może mieć charakter wzruszający i poważny lub humorystyczny, ale w ciepłym tonie.

Opis zdarzenia oraz relacji z Parą Młodą lub jednym z nich i przytoczenie jakieś zdarzenia z ich życia, docenienie ich, przytoczenie miłego wspomnienia.

Podziękowanie i złożenie życzeń – Wypowiedź można zakończyć zdaniem: „Wznoszę toast za...” lub „Chciałbym wznieść toast na cześć…”, po którym bierzemy kieliszek do ręki i go wznosimy.

Poniżej prezentuję kilka przykładów, które możecie dowolnie rozbudować i przystosować do swoich okoliczności.

„Kochana nasza córeczka Kasia wchodzi do rodziny Państwa Kowalskich znanej z szacunku dla wartości rodziny, gdzie ceni się prawdę i wzajemną miłość, gdzie można liczyć na wsparcie i pomoc w każdej chwili. Wznoszę toast na część Państwa Kowalskich – naszej nowej rodziny”.

Drodzy goście, mamy przed sobą wspaniałą młodą parę, która weszła w nowy rozdział w swoim życiu. Od dzisiaj ich życia złączają się w całość. Spójrzcie Państwo, jakże oni promienieją, jacy są szczęśliwi. Więc wypijmy za miłość, aby stale im towarzyszyła”.

„Kochani goście, pragniemy podziękować Wam za przybycie na naszą uroczystość. Jest to dla nas bardzo ważny dzień, w którym rozpoczynamy nową wspólną drogę. Cieszymy się, że w tym momencie otacza nas rodzina, przyjaciele i znajomi. Wznoszę toast za wszystkich tu obecnych, abyśmy mieli zawsze obok bliskich i życzliwych nam ludzi”.

A na koniec przytoczę zabawną perełkę – poczucie humoru w stylu amerykańskim  – znalezioną w Internecie:

Płynie przez rzekę żółw, a na jego grzbiecie zwinął się jadowity wąż. Wąż myśli: Ugryzę – zrzuci!. Żółw myśli: Zrzucę – ugryzie!. Wypijmy za nierozerwalną miłość, co znosi wszelkie przeciwności!”.  :)

 

Spróbujecie swoich sił w wygłaszaniu toastów? Może już teraz warto poćwiczyć w mniejszym gronie… :)

Średnia

3.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

25 sierpień 2018
31 sierpień 2019

Komentarze

Cheers!
~kampai 09 luty 2019 21:43 odpowiedz