Toczek - staroświecka tradycja czy dodatek pełen szyku?

11 styczeń 2020
Karolina Zysek

Toczek, popularny w świecie monarchii brytyjskiej, jest idealnym dodatkiem do sukni ślubnej, dla matki panny młodej oraz dla druhen w celu spersonalizowania każdej z nich, gdy zdobi ich ta sama sukienka.

Choć w Polsce nie jest to jeszcze spopularyzowany dodatek ślubny, jak na przykład diadem, to jego wykonanie z pewnością przykuje uwagę niejednej panny młodej. Niepowtarzalne kształty, awangardowe i geometryczne wykonanie, a taże tiul i woalka - to podstawa wyglądu toczka. Jego historia rozpoczęła się tak naprawdę od ubioru mężczyzn, ponieważ toczek wzorowany był na męskich turbanach. Dopiero, gdy uzyskał większą popularność wśród europejskiego społeczeństwa, zaczęto dostosowywać go do kobiecego stylu. Współcześnie toczek przeżywa swoją drugą młodość, ponieważ projektanci coraz częściej inspirują się brytyjską monarchią, tworząc groteskowe projekty. Toczek a fascynator Toczek jest współcześnie często nazywany fascynatorem, lecz to niestety błędne nazewnictwo. 
Wskazanie różnicy między nimi jest bardzo proste - toczek posiada bowiem miniaturowy kapelusz, na którym umieszczana jest wyjątkowa ozdoba. Całość jest zazwyczaj umocowana na tradycyjnej, prostej opasce. Natomiast fascynator składa się zazwyczaj jedynie z fikuśnej ozdoby, przypinanej bezpośrednio we włosy kobiety bądź podobnie jak toczek - umieszczonej bezpośrednio na cieniutkiej opasce. Łączy ich natomiast materiał wykonania, bo jest to najczęściej filc w obu przypadkach. Co wybrać? Jeśli zdecydujecie się na sutą suknię, to lepiej wybrać fascynator. Dopełni on całość stylizacji, a nie zdominuje Waszego wyglądu. I na odwrót, jeśli decydujecie się prosty look - rozpuszczone włosy, prosta suknia, toczek pozwoli dodać elegancji stylizacji ślubnej. 

A co z druhnami? Tutaj można postąpić na trzy sposoby. Pierwszy to oczywiście uzgodnienie z druhnami jaki preferują rodzaj dodatku ślubnego. Nie każda z nich może czuć się dobrze w okazałym toczku. Drugi sposób to podobnie jak wyżej - należy kierować się stylem i okazałością sukien wizytowych. A trzeci sposób to podzielenie tych dodatków wśród siebie i druhen bądź Naszej mamy i druhen. Wtedy my, panny młode, możemy zdecydować się na okazalszą formę, czyli toczek, a dla świty dobrać proste fascynatory. Podobnie z Naszymi mamami - toczek zdecydowanie wyróżni ją wśród gości weselnych!Rodzaje toczków

Filcowy toczek w różnych kształtachToczek zazwyczaj ma typowo zaokrąglony, wypukły kształt jak kapelusz, jednak bywają i takie, które przypominają wyglądam fascynator. Wtedy mają płaską, często fikuśną część, na której umieszcza się ozdobę. Przypomina on fascynator, bo jest mniej okazalszy od typowego toczka.

Ten rodzaj przybiera różne kształty, jak serce, łezka czy liść. Ten pierwszy będzie idealnym dodatkiem w dniu zwieńczenia Waszej miłości :)źródło: imeology.com 

Tradycyjny filcowy toczek

Tradycyjny toczek zawiera okazalszą część, przypominającą „mini-kapelusz”, na której umieszcza się niepowtarzalną ozdobę. Zazwyczaj część kapeluszowa jest okrągła i wypukła, jednak czasem projektuje się jej inne kształty, nachodzące delikatnie na skronie twarzy.

Bez względu jednak na jego kształt, tradycyjny toczek nadaje zdecydowanie więcej elegancji i szyku stylizacji, niż jest jedynie ozdobą. Dobrym przykładem są stylizacje kobiet z brytyjskiego dworu, których toczek stanowi nieodłączny element eleganckich spotkań i uroczystości. Jeśli Wasz ślub będzie typowo królewski, to tradycyjny toczek doda Waszej stylizacji jeszcze więcej klasy. 
Filcowy toczek w postaci furażerki

Współcześnie furażerkę spotkamy najczęściej na głowach stewardess. Toczek w tej postaci różni się jednak nieco kształtem od typowej furażerki - jej kontury są zdecydowanie bardziej podkreślone.

Rezygnuje się również najczęściej z większych ozdób, na rzecz po prostu gładkiego filcu bądź delikatnych dodatków, jak pojedyncze perły tworzące aplikacje. Ten typ toczka będzie idealnym dodatkiem do białego futerka podczas zimowego ślubu. Ozdoby toczków

Kształt to jeden wyróżniający element toczka, ale drugi, który często skrada show całości stylizacji, to ich ozdoba.

Jakie elementy dekoracyjne królują na toczkach?

Filcowe kokardyPodstawą wśród ozdób dla toczków są filcowe kokardy.

Dodaje się te w kolorze samej części kapeluszowej, ale również w barwie kontrastującej - na przykład podstawowy element toczka będzie miał białą barwę, jak na ślub przystało, a kokardę dobierzemy w kolorze przewodnim wesela. 


WoalkaDrugą podstawową ozdobą są woalki. To nic innego jak sztywny i przejrzysty materiał, którym 
w przeszłości wdowy zakrywały twarz podczas pogrzebu ukochanego.

W toczkach zazwyczaj nie stosuje się go w nadmiarze, bowiem jest najczęściej dodatkiem do całości toczka, zakrywając jedynie jego podstawę i ozdobę. Czasem bywa jednak przedłużeniem toczka. Wtedy umieszcza się go pod koniec podstawy ozdoby, często w kontrastującej barwie, aby woalka zakrywała część czoła kobiety.

Woalka w toczku jest dobrym zamiennikiem dla welonu, jeśli z jakiejś przyczyny chcemy z niego zrezygnować.

Tiul Oprócz woalki, w toczkach używa się również do ozdoby jeden z najpopularniejszych materiałów do uszycia sukien ślubnych - tiul.

W odróżnieniu od woalki, stosuje się go raczej jako dodatek w postaci płatków tiulowych, umieszczonych wśród kokardy czy innych ozdób.

Filcowe zawijasyJeśli dla którejś z kobiet prosta kokarda jest zbyt minimalistyczna, postawmy na filcowe zawijasy. Dzięki nim Wasza stylizacja nabierze awangardowego stylu oraz będzie wyróżniać się tego najważniejszego dnia.

Zawijasy są również dobrym rozwiązaniem dla druhen - każda z nich będzie mogła wybrać inny typ ułożenia, dzięki czemu spersonalizują swój wygląd mimo takich samych sukienek.

Ozdoby w różnych kształtach na toczkach

Ozdoby na toczku nie muszą by jedynie w formie prostych kokard czy zawijasów. Mogą być naprawdę przeróżne, a ogranicza Nas jedynie wyobraźnia i budżet.

Jako elementy ozdobne możecie wybrać motyle, kwiaty, a nawet coś, czym bardzo się interesujecie - na przykład nuty 
w przypadku miłości do muzyki. Elementy ozdobne na toczku stanowią wtedy podobny motyw jak spinki do mankietów od panów młodych - przybierają różne kształty (piłka nożna, hełm strażacki czy superman), dzięki czemu można spersonalizować swoją stylizację. 
Toczek ślubny może być naprawdę niepowtarzalnym dodatkiem do Waszej stylizacji ślubnej. Z jednej strony dodają szyku i elegancji na królewskich ślubach, a z drugiej mogą spersonalizować stylizację ślubną za sprawą niepowtarzalnych kształtów i dodatków.

A co Wy sądzicie o toczkach ślubnych? Toczek to dla Was staroświecka ozdoba pochodząca 
z brytyjskiego dworu, idealny zamiennik dla tradycyjnego welonu czy niezastąpiony dodatek jedynie na ślubach w stylu rock’n’roll? 

:)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

29 maj 2019
08 październik 2018

Komentarze