Toksyczny związek

07 październik 2017
Dagmara Sobczak

Nie zawsze łatwo jest nam rozpoznać pierwsze symptomy toksycznego związku. Nie zawsze też chcemy je zauważać i udajemy przed sobą, że wszystko jest w porządku...

Ja, zanim poznałam swojego męża, byłam w takim związku i dziś chciałabym Was ustrzec przed kilkoma rzeczami, które już na samym początku powinny Wam dać do myślenia.

Toksyczny związek – pierwsze oznaki

  • Rezygnujesz ze swoich planów

Jeżeli kiedyś miałaś wielkie plany i marzenia, ale zaczęłaś z nich rezygnować dopiero w związku, w którym jesteś, to zły znak. Jeżeli zmieniamy swoje plany, cele i przestajemy dbać o marzenia – jest to sygnał, że coś jest nie w porządku. Zazwyczaj robimy to nieświadomie. Wydaje nam się, że po prostu robimy to dla partnera, dla nas, dla miłości, ale gdzieś w głębi serca czujemy, że dany pomysł nie spodobałby się naszej drugiej połówce, dlatego z niego rezygnujemy.

  • Nieustannie się rozstajecie

Znasz takie pary, które cały czas się rozstają i schodzą z powrotem? To nie jest zdrowy element związku. Jeżeli już raz rozstałaś się ze swoim partnerem, bo na przykład powiedział, że nie jest pewny czy chce z Tobą być, wiedz, że coś jest na rzeczy. Jeżeli sytuacja się powtarza, nie daj wciągnąć się w tę grę. Takie bycie i niebycie niszczy psychicznie i zabiera Ci całą energię do życia. Jeżeli Twój partner nie jest pewny tego, czy chce z Tobą być, po prostu odejdź.

  • Twój partner nie wspiera Cię

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz partner podcina nam skrzydła. Tłumaczymy to sobie, jako troskę, a tak naprawdę partner po prostu stopuje nas w rozwoju. Kiedy Twoja druga połówka zniechęca Cię do podejmowania działań, a na każdy Twój pomysł reaguje z dozą krytyki i zniechęcenia – wiedz, że nie jest to zdrowy związek.

  • Nie jesteś sobą

Wiele osób po długim toksycznym związku nie wie, kim jest. Zapomniało, kim jest. I nie ma w tym nic dziwnego, bo bycie w toksycznym związku, powoduje, że przestajesz być sobą. Ktoś cały czas kieruje Tobą, próbuje na różne sposoby sugerować Ci, jak masz żyć. W pewnym momencie przestajesz rozróżniać, czego naprawdę chcesz, a czego nie chcesz. Zaczynasz robić to, co dla Twojego partnera byłoby na miejscu, a nie dla Ciebie. Dopasowujesz się. Nie mówisz tego, co myślisz, bo boisz się oceniania. Masz poczucie, że stąpasz po niepewnym gruncie, bo nigdy nie wiesz, jak zareaguje Twój partner. Gubisz się w tym, w jakim stopniu jesteś jeszcze sobą, a jak dalece kimś wykreowanym przez drugą osobę.

  • Ciągle się kłócicie

Jeżeli każda próba rozmowy kończy się kłótnią, nie jest dobrze. To znak, że nie potraficie ze sobą rozmawiać i chodzić na kompromisy. Brak umiejętności rozwiązywania problemów powoduje, że piętrzą się one i prędzej czy później wracają ze zdwojoną siłą. Czasem w takich chwilach jest już za późno na próbę odratowania związku...

 

Mam za sobą toksyczną relację

 

Jakie zachowania pojawiające się w związku Wy uważacie za niepokojące?

Średnia

4.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

22 luty 2020
24 wrzesień 2018

Komentarze