Tort weselny od A do Z

17 wrzesień 2018
Magdalena Gitler

Tort to bardzo ważny element każdego wesela. Co warto wiedzieć, żeby uniknąć przykrych niespodzianek?

Oprawa

Moment wprowadzenia tortu i jego wspólne krojenie przez Parę Młodą to jeden z ważniejszych momentów w trakcie wesela, dlatego warto zadbać o jego oprawę, także muzyczną. Wybierzcie jakąś lubianą piosenkę, która rozlegnie się z głośników, podczas tego wydarzenia. Czasami pary wybierają piosenki o słodyczach np.”Sugar, sugar” zespołu The Archies. Ważne jest, żeby moment wwiezienia tortu na salę został zakomunikowany, aby wszyscy goście mogli wziąć w nim udział.

Oprawa tortu to też wygląd konstrukcji, na której jest wprowadzany. Warto upewnić się jak wygląda wózek cateringowy, a jeśli nie wygląda dobrze, zatroszczyć się o jego dekorację. Długi obrus przykryje wszystkie mankamenty. Całość powinna wyglądać przede wszystkim schludnie.

Przed wejściem na salę

Pamiętajcie też o tym, by dowiedzieć się, czy sala, w której planujecie zorganizować swoją uroczystość, zapewnia odpowiednie warunki do przechowywania tortu. Nie chcecie chyba wyobrażać sobie nawet sytuacji, w której tort zamiast w ustach gości, rozpływa się na podłodze...

Zapytajcie, czy sala posiada swoją chłodnię, a jeśli tort ma stać w lodowce, upewnijcie się że zajmie miejsce na najniższej półce.

Smaki i ozdoby

Tutaj macie niemal pełną dowolność, bo zdolni cukiernicy są w stanie spełnić niemal każde tortowe marzenie. Warto jednak pamiętać, że im bardziej skomplikowany tort, tym wyższa będzie jego cena.

Kiedy planujecie nieszablonowy tort według własnego projektu, dowiedzcie się, czy cukiernia uwzględni wasze pomysły przy projektowaniu, a jeśli tak, czy zrobi to za dodatkową opłatą. Polityka cukierni w tej kwestii jest bardzo różna. Jeśli nie macie swojego pomysłu na tort, być może znajdziecie inspirację w katalogu.

Kolejne kwestie to cena tortu, dostępne smaki i możliwość degustacji. Jeśli znacie smaki tortów z tej cukierni, możecie odpuścić testy, jednak  gdy nie macie pewności, warto skorzystać z opcji degustacji. Niektóre smaki mogą naprawdę zaskoczyć, a gdy spróbujemy ich odpowiednio wcześniej ciągle mamy możliwość zmiany ich na inne. Smak powinien też współgrać z wyglądem tortu.

Ozdoby są kwestia indywidualną. Świeże kwiaty (uwaga, niektóre są bardzo trujące!), detale wykonane z masy cukrowej, kremu, czy marcepanu. Koronki, kaskady kwiatów albo ułożenie kremu przypominające morskie fale. Zależnie od materiału, z którego zostaną wykonane i skomplikowania, dekoracje różnią się od siebie cena.

Dodatkowe ustalenia

Sporo osób cierpi obecnie na różnego rodzaju nietolerancje oraz alergie. Orzechy czy laktoza, to jedne z problematycznych składników. W wyniku powstałego zapotrzebowania coraz więcej cukierni oferuje torty pozbawione tych alergenów, niektóre wykonują nawet torty w wersji wegańskiej! Jeśli tylko odczuwacie zapotrzebowanie na tego typu wypiek, porozmawiajcie o możliwości jego wykonania z cukiernikiem.

Ustalcie też jaki tort ma mieć kształt, ile ma mieć poziomów, jakie będą smaki (poszczególne piętra mogą mieć różne smaki) oraz dekoracje, które znajdą się na torcie. Wszystkie te szczegóły muszą zostać określone wcześniej i spisane, żeby później nie pojawiały się niedomówienia.

Pamiętajcie też o kwestiach dostawy - czy jest darmowa czy nie (jeśli płatna, to ile wynosi jej koszt), czy cukiernia oferuje dostawę pod wskazane przez was miejsce, a jeśli nie, to gdzie musicie odebrać tort.

O wszystkich tych kwestiach można łatwo zapomnieć w ferworze przedślubnych przygotowań. Warto jednak o nie zadbać, żeby tort kojarzył się wyłącznie ze słodkim smakiem, a nie z gorzkimi wspomnieniami... :)

Średnia

3.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

23 maj 2018

Komentarze