Te przedmioty, zakupione specjalnie na wesele, sprawdzą się w domu także po ślubie!

27 wrzesień 2019
Karolina Zysek

Decydujemy się czasem na zakup przedmiotów na wesele, które później chcemy wykorzystać w domu.  Jakie są to przedmioty? Najtrafniejszą odpowiedzią będzie słynne „to zależy”.

To zależy, ponieważ nikt nie chce być zasypany serwetkami na co najmniej pięć lat czy taką ilością lampionów, że moglibyśmy oświetlić cały Kościół. Dlatego postaram się podejść do tematu racjonalnie i wskazać sytuacje, kiedy dany przedmiot szczególnie przyda się  świeżo upieczonym małżonkom :)

To co, zaczynamy?

Dekoracje ślubne do ponownego wykorzystania

Niektóre przedmioty, jak wymarzony biały dywan do Kościoła, wypożyczamy z oczywistych powodów. Jednak są drobne elementy dekoracji, które warto kupić samemu, szczególnie, gdy organizujemy kameralne wesele.

Lecz nie tylko kameralne, bo jeśli uważacie, że jakiś przedmiot w ilości X przyda Wam się do domu, to czemu go nie kupić samemu?

Wazony

Uwielbiam kwiaty, mogłabym mieć je w każdym pomieszczeniu. Dlatego jeśli miałabym się zdecydować na zakup większej liczby wazonów, nawet dziesięć czy dwanaście i więcej, które stylem będą pasować zarówno do dekoracji ślubnych, jak i do domu, to z pewnością zrealizowałabym zakup.

Przykładem takich wazonów są chociażby wazony z Ikei. Mogą one nie tylko pełnić funkcje wazonów, ale również dzbanka czy konewki, gdy nasze kwiaty potrzebują wody wymieszanej ze specjalistycznym żelem, jak np. storczyki.Natomiast jeśli Wy nie trzymacie kwiatów w domu z rożnych powodów – alergia, brak czasu na pielęgnację -  to opcja ewentualnego zakupu wazonów sprawdzi się jedynie przy kameralnym weselu. Liczba sześciu wazonów będzie idealna na ewentualne kwiaty, gdy zjedzie się cała rodzina na okrągłe urodziny czy rocznicę ślubu. 

Osłonki na świece

O ile świeczniki zakupiłabym jedynie na stół Nowożeńców, aby wyróżniał się od pozostałych, tak osłonki na świece wykorzystałabym od razu następnego dnia po weselu!

Obecnie w domu posiadam cztery osłonki na świece, a w planach mam dokupienie jeszcze co najmniej dwóch. Oprócz świeczek trzymam w nich próbki kosmetyków, codzienne kosmetyki, jak tonik do twarzy, akcesoria do makeup’u i te biurowe. Podobnie wykorzystuję nieużywane białe doniczki – obecnie w jednej trzymam zestaw kosmetyków do pielęgnacji twarzy,  bo potrzebuje ich każdego wieczoru.

Podstawki na świece

Podobnie jak osłonki, znalazłam wiele zastosowań do podstawek na świece!

Jednym z nich jest użycie podstawki jako talerza na słodycze. Pasują one idealnie do osłonek i wystroju pokoju, a poza tym jeśli spadną, to nie potłuczą się w odróżnieniu do talerza. Natomiast w łazience używam jednej jako podstawka do mydła i gąbki, a drugiej na różne akcesoria do włosów – szczególnie na wsuwki, które lubią się gubić :)

Lampiony

Jeśli brak Wam lampionów w domu, to wesele będzie idealną okazją do ich zakupu. Jednak jeśli nie chcecie, aby ich liczba zdominowała dom, to warto zakupić je do ozdoby miejsca wyznaczonego dla Nowożeńców w Kościele bądź ich stolika na sali weselnej. Wtedy zakupicie ich maksymalnie sześć – cztery do ozdoby domu, a dwa na zapas :)

Ten zapas możecie wykorzystać do stworzenia bądź zlecenia... spersonalizowanego mini-pomieszczenia! Z pewnością widzieliście lampiony, w których tworzy się metryczki dla noworodków, odwzorowując ich pokój dziecięcy bądź pomieszczenia typowo zawodowe, jak gabinet stomatologiczny w prezencie dla rodzica wykonującego ten zawód lub po prostu prezent dla lekarza. Jeśli planujecie obdarować kogoś takim prezentem, to możecie wykorzystać do tego właśnie lampiony z wesela :)

Natomiast zakup większej liczby lampionów sprawdzi się, gdy planujecie udekorować nimi balkon czy ogródek. Wtedy potrzeba ich więcej niż sześć, aby zaaranżować klimatyczny nastrój wieczorową porą :)  

Bankietówki

Era zwykłych papierowych serwetek to już przeszłość na weselach, a przynajmniej mam taką nadzieję. Generalni uważam, że szanująca się restauracja nie zaproponuje stojących serwetek z papieru… Natomiast jeśli tak, to zakup bankietówek uratuje Was od wyżej opisanego widoku!

Niestety ich zakup przy większej ilości gości – 100-120 osób – będzie Was kosztował około 500 złotych. Zdaję sobie sprawę, że przy kosztach za tyle osób, dodatkowe wydatki mogą przekroczyć Wasz budżet, dlatego opcja zakupu bankietówek sprawdzi się raczej przy kameralnym weselu.

Dlaczego warto je zakupić? Po pierwsze, dopieszczają one wystrój dekoracji i wyglądają zdecydowanie bardziej elegancko niż papierowe serwetki. Po drugie, na co dzień nie mamy raczej planów zakupienie bankietówek do domu, a sprawdzają się one przy wigilijnej kolacji czy innych ważnych wydarzeniach, jak chrzest czy komunia.

Dlatego skusić może Was niższa cena przy zakupie hurtowej ilości na wesele. Jeśli moja wymarzona restauracja zapewniałaby bankietówki, lecz niekoniecznie wpisujące się dekoracje, to z pewnością zakupie swoje, ponieważ zawsze dbam o wystrój stołu przy spotkaniach rodzinnych. A niższa cena dodatkowo mnie do tego motywuje :)

Lustra i tablice

Lustra wykorzystujemy najczęściej jako tablicę witającą gości na weselu. Piszemy wtedy na nich mazakami, które z łatwością zmywają się pod wpływem wody. Oprócz luster, wykorzystujemy także różnego rodzaju tablice do dekoracji. Nie tylko jako tablice witające, ale również przedstawiające historię miłości czy jako miejsce do zawieszania zdjęć gości uprzednio zrobionych w fotobudce. Funkcjonalność tych przedmiotów aż prosi o zakupienie ich samemu i wykorzystanie w domu po weselu.

Tablica przyda się z pewnością w kuchni czy sypialni, gdzie możecie organizować swój miesięczny czas pracy czy przywieszać pamiątki z podróży, a lustro...  jego funkcja jest oczywista i jedno dodatkowe z pewnością przyda się do toaletki czy po prostu do dekoracji salonu :)

Lampki LED na druciku i żarówki

Od jakiegoś czasu na weselach debiutują lampki LED na druciku i żarówki. Te ostatnie używa się często jako dekoracje sufitowe bądź jako element ścianek ślubnych. Natomiast lampki LED mają szerokie zastosowanie w dekoracjach ślubnych  - m.in. wkłada się je do wazonów i słoiczków, pod szklane podstawki czy oplata nimi kompozycje kwiatowe.

Po weselu będziecie mogli oświetlić nimi swój dom bądź użyć do dekoracji świątecznych czy na Halloween. Osobiście sprawdziłam wszystkie podane zastosowania i jest to element obowiązkowy przy dekorowaniu sypialni na święta, natomiast na co dzień oświetlają moją tablicę z harmonogramem ;-)

Ramki na zdjęcia

Ramek używamy najczęściej do obramowania numeracji stolików czy menu weselnego. Jeśli zakupicie je sami, to z pewnością wykorzystacie je w domu.

U mnie ciągle ich brakuje, dlatego byłaby to idealna okazja do zakupienia ich większej ilości, a później włożenia do nich niesamowitych zdjęć z wesela i nie tylko :)

Pudełka różnego rodzaju

Pudełka na prezenty od gości, pudełko na obrączki, pudełka jako koszyczki ratunkowe..

Te wszystkie pudełka przydadzą Wam się w domu, naprawdę. To druga rzecz, zaraz po ramkach, której ciągle brakuje w moim domu. Trzymam je na szafie, w szafie, a nawet pod stolikiem na przedmioty do ćwiczeń i w samochodzie na  akcesoria samochodowe.  

Dlatego zakupcie sami niezbędne pudełka, nie korzystając z dostępnych od sali weselnej, przykładowo na prezenty, bo z pewnością czeka wiele przedmiotów w Waszym domu na ich schowanie :)

Fotobudka DIY i ścianka za Nowożeńcami

O stworzeniu fotobudki pisałam tutaj. Zachęcam do jej stworzenia, jak również ścianki za stołem Państwa Młodym, ponieważ ich elementy z pewnością Wam się przydadzą.

Fotobudka DIY

  • polaroid – to zakup na wiele lat, a do tego bardzo przydatny. Dzięki polarodowi będziecie mogli natychmiast wydrukować zdjęcia i wkleić do albumu!
  • tło zdjęć –zbudowany stelaż możecie wykorzystać na inne okazję, w tym do sesji narzeczeńskiej czy plenerowej :)
  • akcesoria do zdjęć -  z pewnością przydadzą Wam się w przyszłości na imprezę sylwestrową czy karnawałową!

Ścianka za stołem Państwa Młodych

Jeśli tylko macie czas, to zachęcam Wam do zbudowania tej ścianki z drugą połówką. Jak już wyżej wspomniałam, stelaż możecie wykorzystać do innych sesji zdjęciowych czy na imprezę w ogródku, gdy Wasze dziecko będzie kończyć roczek.

Do ścianki z pewnością zakupicie również zasłony oraz inicjały, które później możecie wykorzystać do dekoracji sypialni czy salonu. Inicjały będą dla Was pamiątką z tego ważnego dnia, a zasłony ocieplą pomieszczenia Waszego domu :)


Wiele przedmiotów z wesela może przydać się Wam na własnych czterech kątach. Rozważcie, czego będziecie potrzebować do dekoracji mieszkania, a co będzie po prostu funkcjonalne i zakupem na przyszłość. Szczególnie, gdy planujecie kameralne wesele :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

15 październik 2018

Komentarze