Mini-poradnik o welonie ślubnym!

19 sierpień 2021
Karolina Zysek

Nieodzownym dodatkiem do stylizacji ślubnej panny młodej jest oczywiście welon. Jego założenie podczas przymiarek sukien ślubnych wywołuje nierzadko wzruszenie, co możemy zobaczyć w odcinkach „Say Yes to the Dress”. Bo to właśnie ten moment, kiedy panna młoda zaczyna wyobrażać siebie przed ołtarzem!

Przyszłe Panny Młode kierują wiele różnorakich pytań względem welonu ślubnego. Dlatego postanowiłam je zebrać w jeden artykuł i stworzyć dla Was mini-poradnik!

Myślę, że ułatwi Wam to jego wybór, w tym jego wpięcie i wypięcie, jak również odpowie na proste pytanie dotyczące jego symboliki. I od tego ostatniego rozpoczniemy mini-poradnik, zapraszam!

Welon ślubny - symbolika tego dodatku ślubnego

Powszechnie znaną symboliką welonu jest oczywiście czystość oraz dziewictwo. Co ciekawe, symbolika welonu narodziła się zdecydowanie wcześniej niż samej sukni ślubnej, bo jego historia sięga prawdopodobnie aż starożytności.

Panna młoda miała być nim zakryta od stóp do samej głowy, a sam małżonek miał ją zobaczyć dopiero przed ołtarzem, by czasem jej nie odrzucił.



Im bliżej jednak współczesności, tym biel welonu miała symbolizować wspomnianą czystość. Jest to stały element stylizacji w religii chrześcijańskiej, judaizmie oraz islamie. Welon miał oznajmiać wszystkim gościom uroczystości, że panna młoda jest dziewicą, a pan młody będzie jej pierwszym mężczyzną.

Współcześnie ta symbolika pozostała znana wśród przyszłych panien młodych, jednak sam welon raczej stanowi już po prostu tradycję niż faktyczny symbol dziewictwa. Wśród symboliki welonu istniały również stare przesądy, o których warto wspomnieć, jednak jedynie jako ciekawostka. Jako ciekawostka, bo obecnie nie mają one faktycznego odzwierciedlenia. 

Welon jako symbol własności pana młodego 

Pierwszy z przesądów nawiązuje do prowadzenia panny młodej przez ojca do ołtarza. Chociaż jest to wzruszający moment, to kiedyś był to realny transfer - rodzice oddają córkę mężczyźnie, który został przez nich dobrany pod względem posiadanych dóbr.

Podczas ceremonii, pan młody miał odkryć twarz panny młodej spod welonu, co stanowił oficjalne zapieczętowane umowy.

Starożytny przesąd, czyli odganianie złych dusz 

W starożytnym Rzymie wierzono, że welon miał być elementem odstraszającym złe duchy.

Był on wtedy czerwony i o długości sięgające od stóp do głów, ponieważ miał odgrywać ognistą zasłonę przed demonami. Ognistą, bo wierzono, że jedynie ogień był w stanie odstraszyć złe duchy. 

Welon i suknia ślubna jako trudność przed ucieczką

Ten zwyczaj dotyczył głównie małżeństw aranżowanych, w których panna młoda była postawiona przed faktem dokonania zamążpójścia. Najczęściej nie wiedziała nawet, kto okaże się jej wybrankiem albo znała go jedynie ze spotkania niewiele przed ślubem.

Z racji, że miały to być małżeństwa zaaranżowane - najczęściej przez rodziców obu stron - to welon oraz suknia ślubna miały udaremniać ucieczkę pannie młodej sprzed ołtarza. Dlatego szyto wtedy bardzo długie welony i obfite suknie ślubne, bo dzięki temu panna młoda nie mogła samodzielnie uciec przed ceremonią czy też w jej trakcie.

To dość szokujący zwyczaj, jednak i takie dotyczyły welonu ślubnego, który współcześnie jest jedynie pięknym dodatkiem do stylizacji ślubnej. 

Wybór welonu

Welon dobieramy oczywiście pod kolor i fason sukni ślubnej. Wybierając welon, warto dobierać go w salonie sukien ślubnych podczas przymiarek albo jeśli chcecie zamówić przez Internet, to warto poprosić o przesłanie próbek tiulu (koszt takiej próbki to około 10 złotych). Dlaczego? 

Zdjęcie przesłane do sklepu na drugim stronie Polski i dalej, niestety nie odzwierciedli prawdziwego koloru sukni. Stąd stylistka może dobrać kolor do widniejącego na zdjęciu, gdzie w rzeczywistości może okazać się, że kolor przesłanego welonu odbiega zdecydowanie od koloru sukni. A jeśli zdecydujecie się na welon z popularnych marketplace’ów, to musicie liczyć na łut szczęścia :)

Oprócz koloru, dobierzcie również welon do fasonu i modelu sukni ślubnej. Gdy zdecydujecie się na suknię pełną aplikacji, to dobierzcie coś nieco skromniejszego, ewentualnie z drobnymi aplikacjami wzdłuż krawędzi welonu. I na odwrót - gdy skromniejsza suknia, to możecie bardziej zaszaleć z welonem, pamiętając jednak, że jest to dopełnienie do stylizacji ślubnej. Niech przypadkiem nie przyćmi on kreacji!



Przepiękne są też welony z dodatkiem koronki na brzegach - idealnie dopasują się do koronkowej sukni ślubnej albo prostej, jednak nie jedwabnej. Pamiętajcie po prostu o najważniejszej zasadzie - welon ma dopełnić stylizację, sprawić, że poczujcie się jak panna młoda, a nie odebrać jej berło.

A jeśli marzycie o długim welonie, to sprawdźcie wcześniej, czy nie przysporzy Wam problemów z poruszaniem. Wygląda to naprawdę zjawiskowo, natomiast nie każda z nas może czuć się w nim komfortowo. 

Grubość welonu

Pisząc Wam, że welon nie powinien być ani za gruby, ani za cienki, to pewnie nie odkryjecie Ameryki. Natomiast tak po prostu jest! :)

Pewien internetowy sklep z akcesoriami ślubnymi świetnie wyjaśnił, co będzie się działo w sytuacjach, gdy welon będzie za cienki czy też za gruby. W pierwszej sytuacji welon będzie się po prostu nieładnie układał, co więcej każdy lekki podmuch wiatru będzie go zwiewał. W konsekwencji Wasza świadkowa będzie musiała sprawować szczególną nad nim pieczę od pierwszej minuty jego wpięcia. 

Natomiast w sytuacji za grubego welonu będzie on po prostu dociążał fryzurę przez co może nie tylko co chwilę wypadać z włosów, ale też zniszczyć Waszą fryzurę. A co z szerokością welonu?Rekomendowane szerokości welonu przedstawiają się w następującym przedziale: welon nie powinien być węższy niż 145 cm i szerszy niż 290 cm. Jest więc w czym wybierać!

Gdzie i jak wpiąć/wypiąć welon?

Pytając, gdzie wpiąć welon, warto wyjaśnić to na najpopularniejszej fryzurze ślubnej, a mianowicie koku. 

Pierwszy sposób wpięcia welonu to nad kokiem. Niestety będzie on zasłaniał Waszą fryzurę, ale jeśli jesteście niskie, a Wasz narzeczony wysoki, to takie upięcie pozwoli Wam zrobić wrażenie nieco wyższej. Co więcej, welon będzie układał się zdecydowanie lepiej niż przy drugim rozwiązaniu, o którym za chwilę. W tym przypadku trzeba jednak uważać podczas wypięcia welonu, aby nie naruszyć konstrukcji Waszej fryzury.

Drugi sposób to oczywiście wpięcie welonu pod kokiem. Pozwoli to wyeksponować fryzurę i długość welonu będzie nieco dłuższa niż w pierwszym rozwiązaniu.

Natomiast tak jak już wspomniałam, ta opcja może sprawić, że nie zaprezentujecie swojego welonu w pełnej okazałości, ponieważ może on się zlepiać. Dlatego lepiej zrobić próbę generalną, szczególnie podczas finalnej próbnej fryzury :)

A pod jakim kątem wpiąć welon? 

Dobrze wpięty welon powinien być wpięty na godzinie pierwszej, gdy patrzymy od boku.

Dzięki temu, welon będzie ładnie opadał na ramiona, co podkreśli zarówno jego, jak i nasze piękno tego ważnego dnia. 

Ostatnie pytanie w tej kategorii - jak wpiąć welon? 

Welon, w zależności od wpięcia (u góry czy też pod fryzurą), ma różniący się od siebie grzebyk. Dlatego w pierwszej kolejności powinniście zdecydować się na daną opcję. Gdy będziecie już zdecydowane, to samo wpięcie powinno być wykonane przez profesjonalną fryzjerkę. Dzięki temu będziecie miały pewność, że welon nie odpadnie Wam podczas drogi do ołtarza. A jeśli nie ma takiej możliwości, to niech Wasza świadkowa wybierze się na Waszą próbną fryzurę, by podpatrzeć wpięcie welonu. 

Podaję krótką instrukcja wpięcia dla Waszej świadkowej bądź mamy: grzebyk należy wpiąć zagłębieniem do głowy oraz, by najkrótsza warstwa tiulu była na wierzchu.

Takie mocowanie sprawia, że grzebyk będzie niewidoczny, jak i jego dodatkowe nitki, a co więcej - nie będzie się zsuwał! Natomiast jeśli będzie Wam go wpinać stylistka fryzur, to zapytajcie koniecznie jak to zrobiła - czy użyła tylko grzebyka, czy też dodatkowych wsuwek (w tej kwestii jest wiele opinii - jedni polecają je wpinać, drudzy uważają, że dobrze wpięty grzebyk jest wystarczający).

To ważne, by wiedzieć, jak welon został wpięty, ponieważ podczas jego wypięcia będzie to przydatna informacja. Bo jeśli będziecie miały dodatkowe wsuwki, a świadkowa czy mama nie będzie o tym wiedziały, to może na siłę ciągnąć jego mocowanie, przez co może rozpaść się Wasza fryzura!

Kto powinien podnieść welon z twarzy panny młodej? 

Niektóre z Was mogą zdecydować się welon zakrywający twarz. Wtedy pewnie zastanawiacie się, kto powinien podnieść Wasz welon, więc zdradzam, że dostępne są dwa rozwiązania! 

Pierwsze z nich, to podniesienie welonu przez Waszego ojca. To oczywiście opcja dedykowana dla panien młodych, które będą odprowadzane przez niego do ołtarza. Podniesienie welonu przez ojca ma symbolizować przekazanie córki jej narzeczonemu. 

Drugie rozwiązanie, to podniesienie welonu z twarzy panny młodej przez samego pana młodego. Natomiast takie odkrycie powinno nastąpić dopiero tuż przed pierwszym pocałunkiem. To rozwiązanie ma symbolizować oficjalne oddanie siebie swojemu mężczyźnie podyktowane miłością, a nie w negatywnym odczuciu, jak to bywało przy małżeństwach aranżowanych. 

Kiedy panna młoda powinna zdjąć welon?

Najpopularniejszym momentem, podczas którego panna młoda zdejmuje welon są oczywiście oczepiny. Natomiast jeśli kobieta nie chce czekać aż do północy, to istnieją trzy dobre momenty do jego ściągnięcia, które nie będą tak bardzo rzucać się w oczy. 

Pierwszy moment to tuż po ceremonii zaślubin, dlatego tak ważne jest, aby świadkowa wiedziała, jak należycie ściągnąć welon. Nie tylko trzeba zrobić to sprawnie, ale też nie uszkadzając fryzury, która przecież musi przetrwać jeszcze całą noc!

Drugim całkiem dobrym momentem do ściągnięcia welonu jest czas po zakończeniu formalnej części przyjęcia, jak przywitanie pary młodej na sali i wspólnym zdjęciu ze wszystkimi gośćmi.

Natomiast ostatni moment to po zatańczeniu pierwszego tańca czy też pokrojeniu tortu - w zależności od Waszego harmonogramu wesela. 

I tak właśnie powstał mój mini-poradnik odnośnie welonu ślubnego dla Was przyszłe panny! Wszystkie pytania, które się w nim pojawiły były zainspirowane Waszymi niewiadomymi, więc mam nadzieję, że znalazłyście w nim wyczerpujące odpowiedzi :)

Jeśli brakuje Wam tutaj jakiegoś pytania, to piszcie w komentarzach - poszerzę mini-poradnik o następne pytania :) 

Średnia

3.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

20 kwiecień 2023
25 styczeń 2020

Komentarze