Jak zorganizować kilkudniowe wesele?

26 kwiecień 2020
Dagmara Sobczak

Dużo mówi się o tym, że coraz częściej młode pary decydują się na małe przyjęcia weselne, zapraszają tylko grono najbliższych osób, albo w ogóle ślub biorą gdzieś za granicą tylko we dwoje. 

Zwiększa się nasza świadomość, że nie warto zadłużać się, tylko po to, by zaprosić jak najwięcej gości i zrobić wystawne przyjęcie. 

Czy jednak mimo to duże kilkudniowe wesela już się nie zdarzają? Oczywiście, że się zdarzają i cały czas mają się dobrze!

Kilkudniowe wesele 

Wszystko jest dla ludzi. Jeżeli ktoś ma ochotę zrobić duże przyjęcie na 200 osób z poprawinami – i tak to zrobi. Czy stać go na to, czy będzie musiał się zadłużyć – to już pozostaje do jego decyzji. Każdy żyje, tak jak uważa za słuszne. 

I mimo mody na minimalizm i bardziej uważne, świadome życie, cały czas wokół nas żyją pary, które marzą o dużym weselu na kilka dni. I czy jest w tym coś złego? W końcu mają do tego prawo. 

Kilkudniowe duże wesele – trzeba o tym pamiętać – wymaga nie tylko większego wkładu finansowego, ale także większej organizacji, czasu i pomysłu, jak to zrobić. 

Mówiąc o kilkudniowym weselu, mam na myśli przyjęcie, w którym oprócz standardowego wesela, pojawiają się poprawiny (często na tej samej sali), a dzień po nich kolejne poprawiny (najczęściej w domu, wtedy już dla najbliższych osób), które mogą trwać jeden dzień, ale i ciągnąć się dłużej. 

Czy coś Wam to przypomina? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tak właśnie wyglądały wesela, szczególnie na wsiach. Doskonale pamiętam to z opowieści mojej babci, a nawet mojej mamy, której ostatni goście z domu wyszli dopiero po kilku dniach! 

Na co zwrócić uwagę, robiąc kilkudniowe wesele?

Jeżeli decydujemy się na kilkudniowe wesele i po poprawinach zamierzamy zaprosić gości do domu, warto porządnie się do tego przygotować. 

  1. Sprawdź stan alkoholu po weselu. Czy wystarczy dla wszystkich, czy może w poniedziałek trzeba coś dokupić?
  2. Zastanów się co z jedzeniem. Czy jakieś jedzenie z poprawin można zabrać i zaserwować jeszcze 3 dnia?  Warto to ustalić wcześniej z salą. Jeżeli jedzenia będzie mało, warto przed weselem przygotować jakieś większe danie jednogarnkowe i zamrozić, zrobić zakupy takie jak herbata, kawa, cukier, napoje, chleb, coś do chleba, albo poprosić kogoś zaprzyjaźnionego o pomoc w ogarnięciu jedzenia i picia na 3 dzień imprezy. 
  3. Warto wziąć pod uwagę, że może ktoś będzie chciał zostać na noc, albo zaśnie i po prostu nie wróci do domu. Czy mamy dodatkowe łóżka, materace i pościele dla gości? Może możemy od kogoś (na wszelki wypadek) pożyczyć?
  4. Czy pomieścimy wszystkich w domu? Policz, ile masz miejsc siedziących w domu i nie zapraszaj więcej, niż jest w stanie pomieścić Twój salon. Zadbasz tym samym o komfort uczestników spotkania.
  5. Daj znać gościom, jakie stroje są mile widziane, by nikogo nie wprawić w zakłopotanie. Luźny strój na poprawiny w domu dla jednego oznaczać może dres, a dla innego koktajlową sukienkę. Wiem to z własnego doświadczenia, więc warto być precyzyjnym w określaniu takich rzeczy.  
  6. Poproś wszystkich o potwierdzenie przybycia także na 2 dzień poprawin.

 

Byliście kiedyś na kilkudniowym weselu? A może pamiętacie jeszcze takie wesela ze swojej przeszłości?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

14 styczeń 2020
12 listopad 2017

Komentarze