Czy w dzisiejszych czasach możliwe jest zorganizowanie wesela w miejscu zamieszkania?

13 sierpień 2019
Martyna Dziedzic-Kamińska

Niegdyś jedyna opcja na wyprawienie uroczystości, aktualnie mało kto bierze ją w ogóle pod uwagę. Nasze babcia i dziadkowie czy wcześniejsze pokolenia nie znają wielkich wystawnych sal bankietowych, sukienek dostępnych w salonie od ręki czy cateringu na telefon.

Nie każda Para Młoda marzy o wielkim hucznym weselu w gronie 200 osób na dużej przestrzeni. Choć przygotowanie wesela w mieszkaniu czy domu to spore wyzwanie logistyczne, przy odrobinie chęci i pomocy najbliższych z pewnością się uda!

To opcja idealna dla tych, którzy nie mają licznej rodziny lub nie przepadają za wielkimi zabawami do białego rana, bądź po prostu - w swoich czterech kątach czują się najbardziej komfortowo :)

Dobra organizacja kluczem do sukcesu

Na początek przygotujcie listę gości i na jej podstawie wybierzcie miejsce wesela. Przyjęto, że powinno odbywać się w miejscu zamieszkania Panny Młodej, jednak aktualnie to nie reguła. W dzisiejszych czasach Państwo Młodzi mieszkają już wcześniej razem, więc może to właśnie u was odbędzie się impreza?

Wszystko zależy od ilości zaproszonych osób i tego czy dane miejsce jest wstanie ich pomieścić. Jeśli wynajmujecie 40 m kawalerkę i zapraszacie 40 osób, wiadomo, że nie jest to realne. Być może akurat rodzinny dom Pana Młodego będzie stanowczo większy i bardziej komfortowy na zorganizowanie tego typu przedsięwzięcia.

Aranżacja weselnej przestrzeni

Bez względu czy wesele odbywa się w mieszkaniu, w domu, czy ogrodzie, należy odpowiednio je przygotować.

Wydzielcie strefy jedzenia i tańców. Jeśli jest to możliwe zróbcie małe przemeblowanie bądź usuńcie część największych mebli tak, aby uzyskać większą przestrzeń. Ustawcie duże stoły, w zależności jakimi dysponujecie. Modne jest również tworzenie przestrzeni na ziemi (ozdobne poduszki siedziska wokół stołów z palet. Jest to jednak opcja na zdecydowanie skromniejsze przyjęcia w kameralnym gronie). Stoły najlepiej ustawić w literę U, tak żeby goście mieli ze sobą stały kontakt. Wszyscy będziecie w jednym miejscu, co korzystnie wpłynie na atmosferę zabawy.

Dekorujcie, ale z umiarem

Ze względu na stanowczo mniejszą ilość miejsca niż w restauracjach czy hotelach, dekoracja powinna być skromniejsza.

Sprawdzą się balony, trochę żywych kwiatów i małe świeczniki. Krzesła Państwa Młodych można dodatkowo udekorować, tak aby odróżniały się od innych. W dekoracji ogranicza Was wyobraźnia, pamiętajcie jednak, że tutaj mniej znaczy więcej. Zachowajcie umiar, tak aby nie przytłoczyć przestrzeni. Na stołach powinna znaleźć się jasna jednakowa zastawa.

Co do jedzenia?

Tutaj musicie zdecydować czy wybieracie samodzielne przygotowanie potraw czy catering.

Mierzcie siły na zamiary, jeśli lubicie gotować, sprawia Wam to przyjemność, macie dużą kuchnię bądź możecie liczyć na pomoc rodziny i znajomych - śmiało, jeśli jest inaczej dobrą opcją jest catering. Przy drugiej opcji nie musicie martwić się o to czy ze wszystkim zdążycie i czy wszystko wyjdzie. Na konkretną godzinę przywiozą jedzenie, które będzie gotowe do podania. Możecie również wynająć ludzi, którzy zajmą się obsługą podczas trwania zabawy. To przecież kilka godzin, gościom powinniście więc zagwarantować odpowiednią ilość jedzenia i picia: przystawki, zupa, danie główne, przekąski, ciasto, tort, napoje.

Muzyczna strefa

Dobry sprzęt grający i sprawa załatwiona! Przygotujcie playlistę z ulubionymi piosenkami lub poproście o pomoc znajomego, który wcieli się w rolę DJa. Podczas posiłku niech z głośników płynie spokojna muzyka, gdy przyjdzie pora na tańce postawcie na szybsze rytmy. Pamiętajcie jednak, by uprzedzić sąsiadów.

Przyjęcie weselne w domu może być udane! Trzeba je odpowiednio zorganizować i zadbać o szczegóły. Pamiętajcie jednak, że to duże przedsięwzięcie i nie jest dobrą opcją dla każdego. Nawet gdy dysponujecie wielkim domem z ogrodem, to nadal spore i poważne wyzwanie. Jako gospodarze jesteście odpowiedzialni za każdy aspekt organizowanej imprezy – zorganizowanie i przygotowanie miejsca, dekoracje, zapewnienie odpowiedniej zastawy, jedzenia, picia, sprawne podanie posiłków, itd. Punktów jest naprawdę wiele, musicie odpowiedzieć sobie na pytanie czy jesteście w stanie wszystkie je zrealizować.

Pamiętajcie, że obowiązuje cisza nocna od godziny 22. Jeśli uprzedzicie sąsiadów i żyjecie w dobrych stosunkach, wszystko może się udać. Jeśli jednak jest inaczej, wyrozumiałość ludzi ma swoje granice i możecie natknąć się na problemy, a w takim dniu nikt chyba nie chciałby mieć z nimi do czynienia :)

Czy jest wśród Was ktoś, kto decyduje się na wesele w domu? Dajcie koniecznie znać!

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

02 marzec 2018
04 czerwiec 2020

Komentarze