Z miłości do ekologii - jak zorganizować wesele zero waste?

19 sierpień 2019
Anna Boenish

Zero waste, czyli w wolnym tłumaczeniu brak śmieci. Co to właściwie znaczy, czy jest potrzebne i w jaki sposób wprowadzić te zasady w organizacje naszych wesel? 

Jest to ideologia, która zakłada życie zgodne z ekologią. Dbamy o naszą planetę i nie chcemy jej zanieczyszczać dlatego np. na zakupy zabieramy swoje siatki zamiast korzystać z tych plastikowych; wybieramy warzywa i owoce luzem, zamiast tych pakowanych w folie; ograniczamy jednorazowe kubki, prosząc o nalanie kawy do naszego termosu, kiedy jesteśmy na mieście.

Bardzo trudno jest wyeliminować całkowicie produkcje śmieci, ale każde ich chociaż najmniejsze ograniczenie, to dobry krok w stronę polepszenia sytuacji na naszej planecie. 

Dekoracje weselne w duchu zero waste

Balony, plastik, folie, kolorowy papier i inne nieprzyjazne środowisku popularne ozdoby królują przy przygotowaniu uroczystości weselnej. Nie ma wątpliwości, że później nadają się one jedynie do śmietnika i ciężko jest je ponownie wykorzystać.

Recykling to jedna ze spraw, które na pewno będą mile widziane. Rozejrzyjcie się wokół i zastanówcie, co możecie wykorzystać ponownie?

Szkło 

Szkło i wszędzie szkło! Nadaje się ono doskonale nie tylko do podawania w nim zimnych napojów, ale może posłużyć jako urocze świeczniki na zapachowe wkłady.

Obwiązane kawałkiem sznurka i gałązką drzewa iglastego będą bardzo klimatycznym elementem weselnego stołu.

Liście, kwiaty... 

Rwane kwiaty nie są zbyt ekologicznym rozwiązaniem, ale już te w doniczkach jak najbardziej! Ulubione storczyki czy lilie będą idealnie pasować.

Jeśli organizujecie ślub jesienią, zasuszone liście w słojach to również prosta i minimalistyczna ozdoba. Gałązki, jarzębina, wianki i wieńce mogą nadać niepowtarzalnego klimatu. 

Ciekawym pomysłem jest zrobienie konfetti z... wysuszonych liści! Wystarczy do tego zasuszyć dużą ilość różnokolorowych liści, a później stworzyć konfetti dziurkaczem.

Światła

Moim zdaniem dobre oświetlenie może zdziałać cuda, niezależnie czy przyjęcie odbędzie się w sali czy na otwartej przestrzeni.

Na pewno macie w domu (a przecież zawsze można poprosić bliskich o pożyczenie) różnego rodzaju lampki, nawet te choinkowe. Takie światło w połączeniu z drewnem nada przytulny klimat, wtedy nie trzeba niczego więcej.

Co z jedzeniem w klimacie zero waste?

Jeśli dbamy o ekologię, dobrze byłoby zrezygnować z mięsa czy nabiału. O wegańskim weselu pisałam w innym wpisie, gdzie możecie zaczerpnąć inspiracji. Niezależnie od tego na co się zdecydujemy, polecam przygotowanie posiłków pełnych w sezonowe owoce i warzywa.

Nie tylko ich wygląd i smak się liczy, ale również ilość. Nie chcemy wyrzucać dobrego jedzenia, więc postarajmy się określić mniej więcej, ile tak naprawdę będzie go potrzeba. Jeśli coś zostanie, a zazwyczaj tak bywa, zamróźmy, weźmy do domu, ale też poczęstujmy gości. Niech zabiorą ze sobą, co ważne, we własnych pojemnikach :)

Zrezygnujmy też z plastikowej zastawy. Jeśli nie macie możliwości skorzystania z typowych talerzy czy szklanek, polecam zakup... jadalnej. Jest ona wykonana z otrębów, wygląda bardzo naturalnie, jest przyjazna dla środowiska, a przecież wcale nie musi wylądować w śmietniku, bo możemy ją zjeść!



Prezenty weselne zero waste

Przy wysyłaniu zaproszeń ślubnych, możemy dołączyć informacje czy infografike na temat tego, dlaczego decydujemy się na takie, a nie inne rozwiązania. Może zachęci to naszych gości do dbania o środowisko razem z nami?

Ważna kwestia to również prezenty. I te, które my dostaniemy od gości, ale też małe upominki przygotowane przez nas, właśnie dla nich. Papiery do pakowania czy niepotrzebne bibeloty to zmora, więc może pomyślmy wcześniej, jak to rozwiązać?

Lista wymarzonych prezentów 

Możemy razem stworzyć listę rzeczy, które chcielibyśmy dostać, żeby uniknąć niepraktycznych prezentów, które prędzej czy później wylądują w koszu.

Dobrym pomysłem jest też informacja, żeby nie kupować parze młodej ciętych kwiatów, a pieniądze te poświęcić na książkę, butelkę wina czy po prostu... włożyć je do koperty. 

Zwróć uwagę na opakowania 

Poproś gości, żeby nie pakowali swoich prezentów albo żeby wrzucili je do bawełnianej torby. Może napiszą na niej życzenia dla was i będą piękną pamiątką?

Równie dobrze, kiedy nazbierają wam się opakowania i papier, możecie wykorzystać go do pakowania prezentów w przyszłości.

Daj gościom praktyczny upominek 

Zastanów się, co byłoby dla nich miłe? Co sam chciałbyś dostać? Może malutkie słoiczki wypełnione sypaną, smakową herbatą? Albo porcje miodu w szkle? Zapachowa, sojowa świeczka też powinna zdać egzamin!

Każdy z nich obwiąż sznurkiem i doczep kartonik z podziękowaniami. Uśmiech na twarzach gości gwarantowany. 

Czy używana suknia to wstyd?

Często zamiast kupować nowe rzeczy, osoby żyjące w zgodzie z zero waste przerabiają stare stroje, nie stronią od lumpeksów i wymiany ubrań. W końcu to, że komuś znudziła się dana rzecz, nie znaczy, że my z niej jeszcze nie możemy skorzystać. Tak samo jest z ubraniami, które możemy założyć na nasz ślub.

Może buty ślubne zalegają w naszej szafie i wystarczy je odświeżyć? Suknia ślubna niekoniecznie musi być z salonu czy szyta na miarę – odkupienie jej i lekka przeróbka mogą dać świetny efekt. Jest tez opcja z wypożyczalnią – nie każdy z nas zwraca tak wielką uwagę na kreacje, wtedy wypożyczenie jej na ten jeden dzień jest bardzo dobrym pomysłem. 

Ozdoby, światła, czy stoły/krzesła również możemy wypożyczyć. Niekoniecznie z profesjonalnej firmy, może ktoś znajomy będzie miał coś, co idealnie wpasuje się w nasz klimat?

Warto popytać i poszukać, przejść się po sklepach z odzieżą używaną, outletach, przejrzeć grupy gdzie możemy wymienić się różnorakimi rzeczami.  Trochę wyobraźni i kreatywności i możemy zdziałać naprawdę dużo.

A wy słyszeliście o zero waste? Jakie macie do tego podejście? Mam nadzieje, że zachęciłam was do wdrożenia chociaż małych pomysłów na rzecz naszej planety. 

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

15 październik 2018
29 wrzesień 2017

Komentarze

W duchu zero waste mogą występować także akcesoria modowe. Dla kobiet mogą to być ultralekkie kolczyki z naturalnych ptasich piór, dla mężczyzn eleganckie muszki z ptasich piór, tworzone specjalnie z myślą o takich okazjach, jak wesele. Ptasie pióra to świetny przykład jak można nie marnować najpiękniejszych darów natury. Oczywiście pod warunkiem, że są pozyskiwane legalnie i etycznie - wyłącznie z legalnych źródeł i tylko z naturalnego procesu pierzenia się ptaków. Skoro ptaki okresowo same gubią pióra, marnotrawstwem jest to, że większość hodowców je po prostu wyrzuca. A można stworzyć z nich tak wiele i dać im nowe życie. To materiał nie tylko bardzo ładny i efektowny, ale przy odpowiedniej technice jest wyjątkowo wytrzymały... tak zaprojektowała go sama natura. W Polsce producentem takich akcesoriów jest np. firma Zuzzo. Rzemieślniczo i wyłącznie ręcznie tworzy unikatowe muszki i pasujące do nich piny (przypinki). Szczególnie polecam rzut oka na dział mody ślubnej. Filozofia zero waste może znaleźć zastosowanie także w wysoce eleganckiej modzie - warto zmienić standardowy sposób myślenia.

~Syrey 06 listopad 2019 13:41 odpowiedz