Wiersz w prezencie - dla Pary Młodej, rodziców czy świadków

25 czerwiec 2020
Anna Żaczek

Współczesny świat stawia nam wysokie poprzeczki. Ciągle gdzieś pędzimy, dokądś zmierzamy. Odczuwamy niedosyt czasu i miłości, ale też nie znajdujemy miejsca na zaprzyjaźnianie się z poezją.

Nie sprzyjają temu również wspomnienia z czasów szkolnych, z których wynosimy po części przeświadczenie, że w liryce należy doszukiwać się głębokich przekazów.

Jest to powodem pewnego zniechęcania się do poezji, ale czy na pewno trzeba wiedzieć, co autor chciał nam przekazać, a może ważniejsze jest to, jak my to odbieramy?

 

 

 

Z drugiej strony czasami chcemy wyrazić nasze głębokie i skomplikowane uczucia słowami i mamy wiele trudności, bo nasz język nie potrafi tego oddać. Czy zatem warto wrócić do poezji, która może wypowiedzieć się w naszym imieniu w tak pięknym dniu, jak ceremonia zaślubin?

Czy twórczość poetycka może być podziękowaniem dla rodziców od Nowożeńców za otrzymany od nich dar życia i wychowania? Czy Małżonkowie w formie wiersza mogą stworzyć wspólne życiowe credo?

Wiersz gestem przyjaźni, wdzięczności a może miłości lub oczekiwań?

Od pewnego czasu za sprawą prof. Pawła Próchniaka, członka rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta rozwija się akcja „Podaruj wiersz”. Zbigniew Herbert, znany polski poeta miał w zwyczaju pisać do ważnych osób listy w formie wierszy. Ta niezwykła twórczość była o tyle cenna, że kierowana była tylko i wyłącznie do konkretnej osoby, a z czasem nabrała również wymiaru kolekcjonerskiego, ponieważ była opatrzona własnoręcznym podpisem twórcy.

Zdaniem Pawła Próchniaka „Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Jest to też intymny akt podarowania innym swojego czasu, swojej wrażliwości i obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza, ofiarowanie go. Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni”.

Utwór poetycki zatem może stanowić piękny prezent, ponieważ osoba obdarowana będzie się czuła wyróżniona i z pewnością taki specyficzny list poruszy nawet głęboko skrywane emocje.

Kto przekazuje wiersz i dla kogo?

Akcja ma na celu obdarowywanie wierszami różnych osób a moim zdaniem, może z dużym powodzeniem stać się inspiracją na wspaniały prezent dla Pary Młodej. Jako goście, możemy przygotować wiersz na wspólną drogę życia lub dla każdego z nich z osobna.

W innej wersji wiersze mogą podarować Młodzi w podziękowaniu dla rodziców, dziadków lub innych ważnych gości weselnych.

Jak przygotować wiersz i spersonalizować prezent?

Najpiękniejszy i najbardziej wzruszający byłby własny utwór i nielicznym to się może udać, ponieważ mają w sobie wewnętrzną wrażliwość i skryte zdolności. Jeśli jednak sami nie stworzycie coś sensownego, wówczas pozostaje wam skorzystać z gotowych tomików poezji.

Zapewne w pierwszym odruchu sięgnięcie do zasobów Internetu, ale zachęcam gorąco do skorzystania z księgozbiorów biblioteki, a może warto również poszperać we własnej zapomnianej biblioteczce. Wiele bibliotek publicznych bierze udział w akcji, co oznacza eksponowanie tomików poezji oraz udostępnianie oryginalnej papeterii, na którą przepisuje się odręcznie wiersz.

Dociekliwi mogą pobrać na telefon aplikację umożliwiającą zlokalizowanie placówki włączonej do przedsięwzięcia. 

Przygotowanie prezentu w formie wiersza:

  • Wybierz odbiorcę wiersza (Panna Młoda, Pan Młody, Para Młoda, rodzice, chrzestni, dziadkowie lub inne ważne osoby dla Was);
  • Zastanów się, co byś chciał/a przekazać tej osobie (ważne są relacje, w jakich jesteście np. matka-syn, mąż - żona itp. , czyli kto komu i dlaczego);
  • Napisz wiersz sam lub wyszukaj odpowiedni utwór w bibliotece (doskonała okazja, aby tam się zapisać, jeśli nie jesteś czytelnikiem) lub swojej biblioteczce, w ostateczności skorzystaj z Internetu;
  • Włóż serce w tworzenie tekstu lub poszukiwania, ponieważ, tylko w ten sposób pokażesz, jak osoba obdarowana jest dla Ciebie wyjątkowa;
  • Wybierz ozdobny papier lub skorzystaj z gotowej papeterii utworzonej z myślą o akcji przez Fundację im. Zbigniewa Herberta (do pobrania TUTAJ);
  • Przepisz wiersz odręcznie, bo taka jest idea akcji. Własnoręcznie napisany lub przepisany tekst świadczy o dodatkowych staraniach dla odbiorcy tekstu;

    Możesz umieścić krótki komentarz od siebie, z jakiej okazji i dlaczego ten wiersz kierujesz do tej konkretnej osoby. Nie zapomnij dopisać nazwisko i imię autora wiersza oraz złożyć swój autograf.
  • Bądź kreatywny! Tak przygotowany prezent opraw w ozdobne ramki, antyramy czy po prostu przewiąż wstążeczką i obdaruj wybraną osobę.


Poetyckie inspiracje

Rozkosz wyśniona” - Oskar Wizard
„Pytasz, czym jest miłość…” - Oskar Wizard
„Nie obiecuję ci prawie nic..” - Bolesław Leśmian
„Epizod” - Zbigniew Herbert
„Jak dobrze” - Zbigniew Różewicz
„Mama” - Zbigniew Herbert
Mój ojciec” - Zbigniew Herbert
„Inspiracje o ojcu” - Zbigniew Herbert

Prezentowany wybór jest subiektywny, zachęcam do dalszych poszukiwań! Z pewnością w morzu poezji każdy odnajdzie słowa, które uszczęśliwią wybraną osobę, a przy tym staną się nieszablonową ślubną pamiątką.

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

11 czerwiec 2019
12 lipiec 2020

Komentarze

O, jaka interesująca akcja! Podpisuję się pod tym pomysłem. Chętnie pomogę ułożyć własny, niepowtarzalny wiersz od serca na prezent :) W ramach inspiracji zapraszam na Rymowanie na żądanie na fb https://www.facebook.com/RymowanieNaZadanie
~Ania od rymowania :) 10 luty 2023 08:57 odpowiedz