Wiersz w prezencie - dla Pary Młodej, rodziców czy świadków
Współczesny świat stawia nam wysokie poprzeczki. Ciągle gdzieś pędzimy, dokądś zmierzamy. Odczuwamy niedosyt czasu i miłości, ale też nie znajdujemy miejsca na zaprzyjaźnianie się z poezją.
Nie sprzyjają temu również wspomnienia z czasów szkolnych, z których wynosimy po części przeświadczenie, że w liryce należy doszukiwać się głębokich przekazów.
Jest to powodem pewnego zniechęcania się do poezji, ale czy na pewno trzeba wiedzieć, co autor chciał nam przekazać, a może ważniejsze jest to, jak my to odbieramy?
Z drugiej strony czasami chcemy wyrazić nasze głębokie i skomplikowane uczucia słowami i mamy wiele trudności, bo nasz język nie potrafi tego oddać. Czy zatem warto wrócić do poezji, która może wypowiedzieć się w naszym imieniu w tak pięknym dniu, jak ceremonia zaślubin?
Czy twórczość poetycka może być podziękowaniem dla rodziców od Nowożeńców za otrzymany od nich dar życia i wychowania? Czy Małżonkowie w formie wiersza mogą stworzyć wspólne życiowe credo?
Wiersz gestem przyjaźni, wdzięczności a może miłości lub oczekiwań?
Od pewnego czasu za sprawą prof. Pawła Próchniaka, członka rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta rozwija się akcja „Podaruj wiersz”. Zbigniew Herbert, znany polski poeta miał w zwyczaju pisać do ważnych osób listy w formie wierszy. Ta niezwykła twórczość była o tyle cenna, że kierowana była tylko i wyłącznie do konkretnej osoby, a z czasem nabrała również wymiaru kolekcjonerskiego, ponieważ była opatrzona własnoręcznym podpisem twórcy.
Zdaniem Pawła Próchniaka „Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Jest to też intymny akt podarowania innym swojego czasu, swojej wrażliwości i obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza, ofiarowanie go. Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni”.
Utwór poetycki zatem może stanowić piękny prezent, ponieważ osoba obdarowana będzie się czuła wyróżniona i z pewnością taki specyficzny list poruszy nawet głęboko skrywane emocje.
Kto przekazuje wiersz i dla kogo?
Akcja ma na celu obdarowywanie wierszami różnych osób a moim zdaniem, może z dużym powodzeniem stać się inspiracją na wspaniały prezent dla Pary Młodej. Jako goście, możemy przygotować wiersz na wspólną drogę życia lub dla każdego z nich z osobna.
W innej wersji wiersze mogą podarować Młodzi w podziękowaniu dla rodziców, dziadków lub innych ważnych gości weselnych.
Jak przygotować wiersz i spersonalizować prezent?
Najpiękniejszy i najbardziej wzruszający byłby własny utwór i nielicznym to się może udać, ponieważ mają w sobie wewnętrzną wrażliwość i skryte zdolności. Jeśli jednak sami nie stworzycie coś sensownego, wówczas pozostaje wam skorzystać z gotowych tomików poezji.
Zapewne w pierwszym odruchu sięgnięcie do zasobów Internetu, ale zachęcam gorąco do skorzystania z księgozbiorów biblioteki, a może warto również poszperać we własnej zapomnianej biblioteczce. Wiele bibliotek publicznych bierze udział w akcji, co oznacza eksponowanie tomików poezji oraz udostępnianie oryginalnej papeterii, na którą przepisuje się odręcznie wiersz.
Dociekliwi mogą pobrać na telefon aplikację umożliwiającą zlokalizowanie placówki włączonej do przedsięwzięcia.
Przygotowanie prezentu w formie wiersza:
- Wybierz odbiorcę wiersza (Panna Młoda, Pan Młody, Para Młoda, rodzice, chrzestni, dziadkowie lub inne ważne osoby dla Was);
- Zastanów się, co byś chciał/a przekazać tej osobie (ważne są relacje, w jakich jesteście np. matka-syn, mąż - żona itp. , czyli kto komu i dlaczego);
- Napisz wiersz sam lub wyszukaj odpowiedni utwór w bibliotece (doskonała okazja, aby tam się zapisać, jeśli nie jesteś czytelnikiem) lub swojej biblioteczce, w ostateczności skorzystaj z Internetu;
- Włóż serce w tworzenie tekstu lub poszukiwania, ponieważ, tylko w ten sposób pokażesz, jak osoba obdarowana jest dla Ciebie wyjątkowa;
- Wybierz ozdobny papier lub skorzystaj z gotowej papeterii utworzonej z myślą o akcji przez Fundację im. Zbigniewa Herberta (do pobrania TUTAJ);
- Przepisz wiersz odręcznie, bo taka jest idea akcji. Własnoręcznie napisany lub przepisany tekst świadczy o dodatkowych staraniach dla odbiorcy tekstu;
Możesz umieścić krótki komentarz od siebie, z jakiej okazji i dlaczego ten wiersz kierujesz do tej konkretnej osoby. Nie zapomnij dopisać nazwisko i imię autora wiersza oraz złożyć swój autograf. - Bądź kreatywny! Tak przygotowany prezent opraw w ozdobne ramki, antyramy czy po prostu przewiąż wstążeczką i obdaruj wybraną osobę.
Poetyckie inspiracje
„Rozkosz wyśniona” - Oskar Wizard
„Pytasz, czym jest miłość…” - Oskar Wizard
„Nie obiecuję ci prawie nic..” - Bolesław Leśmian
„Epizod” - Zbigniew Herbert
„Jak dobrze” - Zbigniew Różewicz
„Mama” - Zbigniew Herbert
„Mój ojciec” - Zbigniew Herbert
„Inspiracje o ojcu” - Zbigniew Herbert
Prezentowany wybór jest subiektywny, zachęcam do dalszych poszukiwań! Z pewnością w morzu poezji każdy odnajdzie słowa, które uszczęśliwią wybraną osobę, a przy tym staną się nieszablonową ślubną pamiątką.