Dobry sen równa się udany związek?

22 kwiecień 2020
Anna Żaczek

Sypialnia małżeńska zdecydowanie nie kojarzy się z odrębnymi łóżkami a pytanie o to, czy spać razem czy oddzielnie może wzbudzić co najmniej zdziwienie.

Młodzi małżonkowie nie wyobrażają sobie innej wersji niż razem, natomiast małżonkowie ze stażem – no cóż, różnie to bywa i wcale nie jest to takie oczywiste.

Spójrzmy na problem z punktu widzenia dobrego snu.

Sypialnia - jedna czy dwie?

Każdy z nas ma swoje upodobania do spania. Jednym wystarcza niewielka powierzchnia, inni potrzebują dużo przestrzeni. Wspólne dzielenie łóżka jest bardzo przyjemne, ale niektórzy nie mogą odpowiednio odpocząć, kiedy ktoś obok się kręci, wstaje, chrapie, głośno oddycha. Nawet najlżejsze poruszenie wybudza ze snu, a skutek wiadomy – rozdrażnienie, podkrążone oczy i senność podczas dnia.

Z drugiej strony oddzielne łóżka małżeńskie budzą zdziwienie, ponieważ w naszej kulturze kojarzone są z rozpadem małżeństwa i wypaleniem miłości. Naukowcy podważają te przekonania przecząc tym przekonaniom. Ich zdaniem najważniejszy jest niezakłócony sen, który bardzo mocno wpływa na udany związek. Im wyższy komfort snu, tym lepszy wypoczynek i samopoczucie.

Tylko oddzielne sypialnie dają taki komfortowy relaks. Odrębne sypialne nie wypalają namiętności, natomiast pozwalają dobrze wypocząć po ciężkiej i stresującej pracy, a partnerzy w dowolnej chwili mogą spędzać czas razem, przenosząc się do jednego z nich.

Wyniki badań dr Roberta Meadowsa, socjologa prowadzącego m.in. badania nad snem par małżeńskich, pokazują, że sen jest dosyć często zakłócany przez jednego z partnerów. W swoich opracowaniach udowadnia, że przerwy we śnie wzrastają o około 50%, gdy łóżko jest dzielone z drugą osobą.

Czy tylko oddzielne sypialne mogą pomóc zmienić ten problem? Jeśli coś nie układa się ze snem, nie trzeba od razu stosować tak radykalnych zmian w swoim życiu. Warto spróbować wprowadzić kilka zmian, a zatem wymienić dotychczasowe łóżko na szersze i wygodniejsze, dokupić drugą kołdrę oraz zastąpić innymi dotychczasowe rytuały zasypiania.

Jakie łóżko do sypialni małżeńskiej?

Stelaż

Idealnym rozwiązaniem dla dobrego snu jest posiadanie sypialni z dużym i wygodnym łóżkiem, którego nie trzeba składać i rozkładać. Komfortowe rozwiązanie to nabycie odpowiedniego dla nas stelaża oraz dobranie materaca.

Dosyć duży wybór stelaży na rynku meblowym może powodować lekki zawrót głowy. Wydają się podobne do siebie, a tym samym jednakowo wygodne. Trzeba wiedzieć przede wszystkim, że nie cena powinna być pierwszym kryterium. W stelażu najważniejsza jest amortyzacja uzyskana dzięki odpowiedniemu układowi szczebelków, na których opiera się materac. Podczas zakupów natkniecie się na różne rodzaje systemów.

Dobierając stelaż, pamiętajcie o tym, że spędzacie w łóżku co najmniej 6-7 godzin. Obciążenie idące na szczebelki może być różne w zależności od waszej wagi, z czasem może być większe, więc warto patrzeć na to perspektywicznie, tym bardziej że łóżko kupujemy na kilka lat. Stelaże, w zależności od modelu, posiadają różną liczbę listewek oraz dodatkowe taśmy wzmacniające. Odpowiedzialne są one za odpowiedni dopływ powietrza (ważne dla wentylacji materiału), ponadto elementy dodatkowe pozwalają regulować twardość podłoża na środku łóżka. Istotne jest to wówczas, kiedy macie problemy z biodrami lub lędźwiami. Regulacja jest również potrzebna, aby materac nie zapadał się w środku lub żeby listewki nie pękały pod większym naciskiem.

Dosyć oryginalnym rozwiązaniem jest elektryczny system regulujący w razie potrzeb - podgłówek oraz podnóżek. Możemy go wykorzystać, kiedy oglądamy telewizję lub czytamy książkę, pracujemy w łóżku z laptopem, co wcale nie jest takie rzadkie we współczesnych czasach. Czasami pragniemy dać wytchnienie zmęczonym i nabrzmiałym nogom, wówczas przyciskiem podnosimy podnóżek.

Istotna jest szerokość stelaża oraz długość, ponieważ planujemy łóżko dla dwojga. Zakłada się, że materac powinien być minimum 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała. Wymiary są różne, jeśli chodzi o łóżko dla dwojga popularne są wymiary 160 x 200 cm oraz 180 x 200 cm. Zdecydowanie te szersze są wygodniejsze.

Nie ma sensu oszczedzać na wygodzie, ale należy zapmietać,  że komfort dużej powierzchni wiąże się z wyższymi kosztami zarówno samego sprzętu, jak i całości wyposażenia oraz pościeli.

Kolejnym kryterium jest stabilność, nie ma nic gorszego niż skrzypiący stelaż, dający o sobie znać przy każdym poruszeniu :), zatem tu również stawiamy na mocne konstrukcje. 

Materac

Materac nie może być za twardy ani za miękki. Jego twardość może być subiektywnym odczuciem, a najlepszym rozwiązaniem jest osobiste sprawdzenie. Niektórzy mają obawy, aby położyć się w sklepie na materacach, ale nie ma innego sposobu, aby ocenić jego dopasowanie do swojej postury i oczekiwań.

Fachowcy zalecają, aby testowanie trwało co najmniej 5 minut. Warto sprawdzić go ze swoim partnerem, ponieważ takie obciążenie będzie na co dzień.

Podczas wyboru odpowiedniego sprzętu należy przeanalizować kilka kwestii:

  • Specjaliści w zakresie wad postawy zalecają dobieranie materaca w zależności od pozycji, jaką zajmuje się najczęściej podczas snu. Jeśli najczęściej śpisz na boku, wybierz materac podtrzymujący ciało w wielu punktach oraz utrzymujący kręgosłup w linii prostej. W tym przypadku warto postawić na materace sprężynowe kieszonkowe oraz grube materace lateksowe. Spanie na wznak powoduje rozłożenie całego ciężaru ciała w sposób równomierny – tu można poeksperymentować z materacami lateksowymi, lateksowo-kokosowymi lub sprężynowymi. Wielokrotna zmiana pozycji w czasie snu może wymagać zastosowania materaca wysokoelastycznego.
  • Waga ciała jest istotnym elementem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru materaca. Przy wysokiej wadze zalecane są grubsze, o wysokości około 20 centymetrów. Moim zdaniem, nawet przy niskiej wadze zdecydowanie te grubsze dłużej wytrzymają. Pewien problem może pojawić się w przypadku dużej różnicy wagi, wówczas można rozważyć złączenie dwóch rodzajów materacy, odpowiednio dopasowanych do indywidualnych potrzeb partnerów.

  • W sypialni małżeńskiej sprawdzają się materace z 7 stopniami twardości. Oznacza to, że na całej długości wydzielone są strefy dające jak najlepsze podparcie dla głowy, szyi, lędźwi, bioder, ud, łydek i stóp. Niwelują również niedogodności podczas przekręcania się jednej z osób podczas snu.
  • Co jeszcze warto wiedzieć o materacach? Wersja lato - zima oznacza, że pokrycie zawiera dodatkowo warstwę w wersji letniej – 1/3 wełny, w wersji zimowej 2/3 wełny. Tego typu materac nie sprzyja alergikom. W przypadku alergii warto zwrócić uwagę na rodzaj pokrycia ewentualnie dokupić pokrowce antyalergiczne. Aby przedłużyć żywotność materaca, zaleca się przekręcanie zgodnie z instrukcjami producenta, chodzi o zmianę kierunku głowa – stopy lub odwracanie na druga stronę. Koszt dobrej jakości łóżka małżeńskiego waha się w granicach 2700  do ponad 3000 zł, oczywiście za każdy dodatkowy gadżet oraz wyższy komfort cena wzrasta, ale czy na wypoczynku można oszczędzać? 

 

Jesteście gotowi na taki wydatek? Czy macie sprawdzone modele łóżek we wspólnej sypialni? Może jednak preferujecie oddzielne pokoje? Podzielcie się swoimi doświadczeniami! :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

25 kwiecień 2020

Komentarze