Jak odmienić tradycyjną zastawę stołową?

11 grudzień 2019
Karolina Zysek

Coraz częściej zastawa stołowa staje się elementem dekoracji ślubnych. I słusznie, ponieważ widok białej zastawy w towarzystwie białych obrusów i stojących, papierowych serwetek nie robił absolutnie wrażenia, a wręcz przeciwnie. Na szczęście wspomniana era sukcesywnie traci swoich miłośników na rzecz pięknych elementów dekoracyjnych!

Przedstawię Wam dzisiaj kilka prostych sposobów na odmianę zastawy stołowej. Elementy te, możecie zakupić samemu albo zgłosić się do wypożyczalni dekoracji ślubnych.

Do dzieła!

Podtalerze

Obecnie podtalerze stały się hitem w dekoracji stołu weselnego. Podtalerz to po prostu talerz ozdobny, z którego oczywiście nie jadamy. Stawiamy go pod talerz zastawy i służy jako element dekoracji przez całe wesele. Zazwyczaj dobiera się go w dominującej kolorystyce wesela bądź pod jego styl.

Jeśli stawiamy na naturalność, to podtalerzem może być tak naprawdę plaster z drzew używany jako podstawki do wazonów czy świec. Jeśli na elegancję, to swój debiut mają teraz złote podtalerze bądź ze złotymi zdobieniami. Nowożeńcy stawiają także na podtalerze ze wzorami wpisującymi się w motyw wesela – kwiaty, liście czy nawet wzory folkowe. Nie bójcie się zaszaleć, szczególnie, gdy na stołach zawitają białe obrusy i zastawa! ;-)




Podkładki, serwetki

Jeśli nie podtalerze, to możecie wybrać podkładki oraz serwety. Podkładki znajdziecie w różnych kształtach oraz kolorach i wzorach. Są również w kształcie liści i kwiatów. Materiały, z których są wykonywane, to także szeroki wachlarz wyboru – z juty, cekinowe czy wiklinowe, jak te poniżej na zdjęciu.

Natomiast, gdy mówimy o serwetach, to obecnie debiutują ażurowe w rożnych kolorach, lecz najczęściej białym, złotym i srebrnym. Mają zazwyczaj wzdłuż krawędzi pięknie wykonany wzór, co odróżnia je na tle białej zastawy. ;-)

Bankietówki

Cieszę się bardzo na tę zmianę, która ostatnio nastała na wielu salach weselnych. Mianowicie odchodzi się od papierowych serwetek na rzecz bankietówek!

Nie tylko wyglądają elegancko, ale również pozwalają z ich użyciem na dopełnienie dekoracji ślubnej na różne sposoby. Oto i one.



Sposoby dekoracji z użyciem bankietówek

  • Bankietówki możecie podłożyć pod talerz, a następnie opuścić lekko w dół obrusu. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca na stoliku i nadaniu elegancji całości sali weselnej. Szczególnie efektownie wygląda to na okrągłych stolikach!
  • Z bankietówek możecie stworzyć również kieszonkę na sztucće bądź menu. To funkcjonalny sposób zaaranżowania bankietówek, dzięki któremu nawet proste sztućce nabiorą odrobiny uroku. Natomiast bankietówki z kieszonką na menu możecie ułożyć na talerzach, dodając do tego ozdobną zieleń czy wstążkę.
  • Bankietówki możecie po postu położyć na stoliku, ale dodając im elegancką ozdobę. Mogą to być metalowe czy drewniane ozdoby lub nawet bransoletki z koralików, dzięki którym nadacie charakteru całości dekoracji stołowej. Ozdoba może również słuszyć jako winietka, jak poniżej na zdjęciu. Tak przygotowaną bankietówkę kładziemy na stoliku obok talerza bądź na talerzu. Wystarczy również zwykła wstążka pasująca kolorystyką do stylu wesela bądź lniany szurek z dodatkiem ozdobnej zieleni czy pojedynczego kwiatka.

Dekoracja z pomocą sztućców

Pierwszy sposób to wspomniana kieszonka z bankietówki. Jednak taką kieszonkę możecie również wykonać dodatkowo, niekoniecznie ze serwetki. W rustykalnym weselu idealne sprawdzi się do tego juta, a glamour – materiał z cekinami. Dzięki temu pozostaną do końca wesela, a nie tylko do obiadu weselnego, jak w przypadku bankietówki.

Drugi sposób to po prostu kolor i rodzaj sztućców. Prym wiodą oczywiście te w kolorze złota, ale ostatnio odkryłam również tzw. sztućce rainbow. Jak sama nazwa wskazuje, mienią się różnymi kolorami jak tęcza! Wspaniale prezentują się w towarzystwie czystej bieli obrusów. Natomiast jeśli chodzi o rodzaj sztućców, to na rustykalnym weselu idealnie sprawdzą się bambusowe! W końcu ostatnio rozpoczęła się bambusowa rewolucja słomek do picia :) Swoją drogą, to bambusowe słomki również będą wyglądać super, szczególnie w drink barze.

Trzeci sposób to sztućce z ozdobą tematyczną na końcach. Ostatnio natrafiłam nawet na łyżeczki do kawy w kształcie gitary zamiast tradycyjnego owalu, które idealnie sprawdzą się na muzycznym weselu :) Ale znajdziecie też te o różnych zakończeniach, jak samolot czy końcówka typowo jak francuz używany do gospodarstwie domowym! Współcześnie ogranicza nas tylko wyobraźnia bądź w kwestii ślubu – budżet :)

Podstawki pod filiżanki

Rzadko spotykam się z tym elementem dekoracji, a szkoda, bo teraz nie musimy ograniczać się jedynie do tych wykonanych z korka.

Znajdziemy szklane, ażurowe, jak i w postaci plastra drewnianego , a nawet marmurowe! Taka podstawka idealnie stworzy komplet z Waszym podtalerzem :)

Liściki pod zastawą

To wprawdzie nie dekoracja zastawy stołowej, ale pomysł, z którym spotkałam się kiedyś na rozmowie w sprawie promocji agencji ślubnej.

Przygotowujemy ówcześnie kilka karteczek – najlepiej jeśli zlecimy je firmie, która wykonuje Wam papeterię ślubną - z napisami typu „Ogłaszasz pierwszy toast”, „Opowiadasz żart dla Pary Młodej” etc. Następnie kładziemy je pod talerze – albo losowo albo mając na uwadze rozsadzenie Gości, gdy na przykład chcemy, aby Nasza drużba wygłosiła przemówienie. Prosty, ale jakże uatrakcyjniający sposób każdego wesela :)

Jestem ciekawa jak odmieniacie swoją zastawę weselną – z pomocą podtalerza, bankietówki czy prostych akcentów, jak pojedyncza gałązka ozdobnej zieleni.

Pochwalcie się w komentarzach, a kto wie, może odkryjemy nowy sposób na uatrakcyjnianie zastawy weselnej?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

15 październik 2018
19 lipiec 2018

Komentarze