Zatrzymać swoje nazwisko po ślubie czy nie?

04 wrzesień 2020
Dagmara Sobczak

Para młoda, która planuje wziąć ślub, musi zadecydować czy zatrzymać swoje nazwisko po ślubie, czy nie. W polskiej tradycji przyjęło się, że to zazwyczaj kobieta przejmuje nazwisko męża.

Wynikało to z tego, iż mężczyzna traktowany był jako głowa rodziny, a kobieta niejako miała mu się poddać. Brak chęci zmiany nazwiska ze strony kobiety był niegdyś traktowany jako zniewaga dla mężczyzny.

Obecnie jest już inaczej.

Nazwisko po ślubie – kto może je zmienić?

Nazwisko po ślubie może zmienić zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Nazwisko można przejąć po swoim małżonku, pozostać przy swoim, albo połączyć swoje z nazwiskiem małżonka.

Dzisiaj bardziej świadomie podejmujemy decyzję o pozostawieniu bądź zmianie swojego nazwiska niż kiedyś. Mimo tego i tak większość kobiet przyjmuje nazwisko męża wedle tradycji. 

Czy zawsze jest to odpowiednia decyzja? Niekoniecznie. Wpływ na tę decyzję powinno mieć kilka czynników.

Zatrzymać swoje nazwisko po ślubie czy nie?

Zmianę nazwiska przed zawarciem związku małżeńskiego trzeba naprawdę dobrze przemyśleć.

Z jednej strony mamy tradycję, która nakazuje, aby to kobieta przejęła nazwisko męża. Wiele kobiet decyduje się na ten krok, także dlatego, że dzięki temu czują, że tworzą nową rodzinę pod tym samym nazwiskiem. Dzięki czemu nikt nie będzie miał wątpliwości, że są małżeństwem.

Z drugiej jednak strony, nie każda kobieta chce „wyrzec się” swojego nazwiska po ślubie, bo jest z nim bardzo związana. Poza tym nazwisko dzisiaj może być marką. Jeżeli dana kobieta jest kojarzona ze swoim nazwiskiem i zbudowała na nim swoją silną pozycję, również powinna dobrze przemyśleć ewentualną zmianę. Ludzie bardzo przyzwyczają się do tego, co im znane. Czy warto poświęcać kolejne lata na budowanie pozycji nazwiska od nowa?

Małżonkowie decydują się na zmianę nazwiska także wtedy, gdy ich nazwisko rodowe jest na przykład wstydliwe czy śmieszne. To jeden z częstszych powodów, dla którego mężczyźni decydują się na przejęcie nazwiska żony.Kiedy jedno z państwa młodych nie może się zdecydować na to, czy zatrzymać swoje nazwisko po ślubie, czy nie – często podejmuje się decyzję o dwuczłonowym nazwisku. Dla wielu par jest to najbezpieczniejsza opcja, bo zarazem zachowujemy swoje nazwisko, ale i decydujemy się na przejęcie nazwiska partnera.

Czasami duży problem podczas wyboru nazwiska mają pary, w których jedna z osób ma już dziecko, np. z poprzedniego małżeństwa. Konflikt wywołuje sytuacja, kiedy dzieci chcą, aby mama nosiła takie samo nazwisko jak one, a mąż pragnie, aby przejęła jego nazwisko. To są sytuacje, które wymagają spokojnych rozmów i naprawdę przemyślanych decyzji. Czasami nie łatwo zadecydować o tym w jeden dzień.

Jakie wy macie zdanie o zmianie nazwiska po ślubie? Zachowacie swoje, czy przejmiecie swojego małżonka? :)

Średnia

2.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

20 listopad 2019
05 listopad 2019

Komentarze