Zdrowy związek

04 listopad 2017
Dagmara Sobczak

Każdy z nas chciałby stworzyć zdrowy związek i szczęśliwą relację ze swoim partnerem. Satysfakcjonujący związek powoduje, że o wiele lepiej radzimy sobie na innych polach w tym zawodowym, a także na co dzień czujemy się lepiej. W związku z tym pojawia się pytanie, czy istnieje uniwersalna recepta na zbudowanie zdrowego związku?

Zdrowy związek – jak go stworzyć?

W tworzeniu zdrowej, satysfakcjonującej relacji powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Zaufanie 

Powinniśmy ufać tak samo sobie, jak i swojemu partnerowi. Permanentny brak zaufania jest toksyczny dla związku. Zazdrość i strach przed zdradą powoduje, że nie myślimy racjonalnie, a w konsekwencji takie myślenie oddala partnerów od siebie. Stajemy się zbyt podejrzliwi i wszczynamy kłótnie.

Wsparcie 

Wsparcie w związku to jeden z ważniejszych fundamentów, który wpływa na siłę i rodzaj relacji. Kiedy czujemy, że możemy partnerowi powiedzieć wszystko, a on, zamiast nas ocenia, będzie nas wspierał, jesteśmy pełni. Wzajemne wsparcie buduje silną więź i potrzebę bliskości.

Bliskość i intymność 

Szczęśliwy związek to taki, w którym dbamy o intymność i o bliskość. Dzięki intymności jesteśmy bardziej świadomi potrzeb i oczekiwań partnera. Intymność buduje namiętność, która również jest niezbędna w zdrowym związku. Jej brak powoduje, że związek jest niepełny.

Akceptacja 

To jeden z tych punktów, z którym mamy największy problem. Akceptacja drugiej osoby, taką, jaką jest. Każdy z nas ma wady i nawyki, których ktoś może nie rozumie. Jednak decydując się na związek, zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że nie ma ludzi idealnych i nie można nikogo zmieniać na siłę. Krytyka i ciągła dezaprobata zniszczy samoocenę naszego partnera, a także wzajemne uczucie.

Szczere rozmowy 

To na rozmowie opiera się każdy związek. Cokolwiek by się nie działo, powinniśmy ze sobą szczerze rozmawiać. Komunikacja werbalna, jak i niewerbalna to filar zdrowego związku. Dlatego tak istotne jest, abyśmy nauczyli się rozmawiać ze sobą. Rozmowa jest lekarstwem na wszystko, w szczególności na trudne sytuacje, które będą pojawiać się w życiu każdej pary.

Wspólne spędzanie czasu

Jeżeli parę łączą wspólne zainteresowania to świetnie. To idealne spoiwo miłości. Nie są jednak na straconej pozycji pary, których hobby nieco różni się od siebie. Rozwiązanie polega na tym, aby znaleźć jakiś wspólny mianownik. Może to być cokolwiek. Wspólne bieganie wieczorami, oglądanie horrorów czy granie w gry planszowe. Może długie spacery z psem albo basen? Coś. co będzie tylko Wasze.

Jakie Wy macie sposoby na budowanie zdrowego związku?

Średnia

3.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

29 wrzesień 2020
10 grudzień 2018

Komentarze