Decyzja o rozstaniu - dobrze to przemyśl!

22 luty 2020
Dagmara Sobczak

Być może coraz częściej się kłócicie, coraz trudniej znaleźć Wam wspólny język, Wasze dni przepełnione są żalem, smutkiem, zazdrością.

Być może coraz częściej myślisz albo myślicie wspólnie o rozstaniu. Coraz mniejsze szanse widzicie na uratowanie Waszej relacji. 

Jednak czy rozstanie i zmiana partnera to najlepsza decyzja, jaką możecie podjąć? 

 

Kiedy zmiana partnera ma sens?

Ludzie rozstają się z różnych powodów. Ile par, tyle historii. Są jednak pewne powtarzające się sytuacje, na których możemy bazować - na przykład zdrada czy kłamstwo.

Są partnerzy, którzy nie są w stanie wybaczyć poważnego kłamstwa czy zdrady. Jeżeli jesteś jedną z nich i czujesz, że już nigdy nie dasz rady zaufać swojemu partnerowi, rozstanie to będzie dobra decyzja. Związek, w którym nie ma zaufania, nigdy nie będzie udany. Wszystko zależy od tego, czy jesteś w stanie szczerze wybaczyć i jeszcze raz zaufać. 

W niektórych związkach dochodzi do sytuacji, w których podczas kłótni pada wiele obraźliwych słów w stronę drugiej połówki. Czasem szala goryczy przechyla się tak mocno na jedną stronę, że już nie ma czego naprawiać. Kiedy pojawiają się komunikaty obniżające wartość drugiego człowieka jak na przykład „jesteś najgorszym, co mnie w życiu spotkało”, „nie mogę słuchać głupot, które wygadujesz” itd., a my mamy w sobie ogromny żal i straciliśmy do siebie wzajemny szacunek – wtedy również warto przemyśleć opcję rozstania. 

Zmiana partnera czy pomoc specjalisty?

 Jeżeli coś wypaliło się między nami, mamy poczucie zobojętnienia – to także zły symptom. Tutaj jednak nie podejmowałabym tak drastycznych kroków, jak rozstanie. 

Jeżeli czujecie, że jest w Was jeszcze iskierka chęci, by spróbować naprawić związek, warto udać do psychoterapeuty, który pozwoli Wam zrozumieć, co dzieje się w Was samych i w Waszym związku. 

Taka pomoc przydaje się także, gdy zbyt wiele się kłócicie i te kłótnie zaczynają być wyczerpujące, gdy nie możecie zgodzić się w niektórych kwestiach np. co do wychowania dziecka. 

 

Poza tym, moim zdaniem, zawsze, ale to zawsze, zanim podejmie się decyzję o rozstaniu, warto o tym porozmawiać i spróbować, chociaż zrozumieć punkt widzenia drugiej osoby. Kompromisy są dla dojrzałych ludzi, którym zależy na sobie. Może wystarczy niewielka zmiana, by obydwojgu Wam żyło się dużo lepiej. 

Jeżeli nie możecie dogadać się sami, spróbujcie poprosić specjalistę o pomoc. Jeżeli i to nie przyniesie niczego dobrego, wtedy jedynym wyjściem na dobrą sprawę zostaje rozstanie i zaczęcie wszystkiego od nowa samodzielnie, bądź już z kimś innym przy swoim boku. 

 

Jak sądzicie, kiedy zmiana partnera to dobra decyzja?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

22 styczeń 2020

Komentarze