Jak zaprosić na ślub znajomych z pracy?

17 czerwiec 2021
Magdalena Gitler

To, jak zaprosić a na ślub znajomych z pracy zawsze budzi gorące emocje.

Praca to znaczna część naszego życia, a ludzi, których w niej spotykamy, widujemy codziennie, często spędzając z nimi nawet więcej czasu niż z rodziną.

Zapraszanie znajomych na ślub - co pomyślą inni?

Dla wielu osób to właśnie obawa przed opinią innych stanowi najtwardszy orzech do zgryzienia. Kogo powinniśmy zaprosić, a kogo nie? Jak poczuje się dana osoba, jeśli jej nie zaproszę? Czy ktoś poczuje się urażony? A co jeśli nie chcę zapraszać nikogo z pracy? Czy wpłynie to na nasze zawodowe relacje i moją pozycję w firmie?

Te myśli i obawy wcale nie są nieuzasadnione – w końcu słuchamy słów innych i obserwujemy ich reakcje na różne sytuacje. Zanim zatoniecie w morzu wątpliwości, pamiętajcie o jednym - ile osób, tyle opinii. Niektórzy w ogóle nie traktują takich sytuacji personalnie i nie chcieliby przyjść nawet na ceremonię, inni mogą czuć oburzenie, że nie zostali zaproszeni na przyjęcie.

Dzień ślubu i wesela to Wasze święto, dlatego powinniście zwracać uwagę przede wszystkim na Wasze odczucia i komfort. Zastanówcie się, czy w ogóle chcecie, aby znajomi z pracy byli na przyjęciu, czy Wasza relacja rzeczywiście ma taki wymiar, aby zaprosić ich do udziału w tak ważnym dniu i czy będą się czuli swobodnie podczas uroczystości.

Jak zaprosić na ślub szefostwo i znajomych z pracy?

Jedną z możliwość jest zaproszenie współpracowników i szefów na samą ceremonię zaślubin.

Możecie przekazać tę wiadomość bezpośrednio każdej osobie albo zorganizować krótkie spotkanie, aby osobiście przekazać im tę informację i wspólnie świętować. Ta opcja będzie szczególnie przydatna, jeśli pracujecie w większej firmie, a dotarcie do każdego pochłonęłoby mnóstwo czasu. Podczas spotkania możecie zorganizować słodki poczęstunek albo przygotować dla współpracowników drobne upominki z tej okazji (to opcja, która lepiej sprawdzi się w przypadku mniejszych firm).

Chcecie postawić na mniej formalną atmosferę? Zaproście współpracowników i szefostwo na wspólne wyjście po pracy.

Podczas spotkania możecie nie tylko przekazać radosną nowinę, ale też wręczyć zawiadomienia o ślubie. Zawiadomienie, jak sama nazwa wskazuje, jest po prostu informacją o tym, kiedy i gdzie odbędzie się ceremonia ślubu bez konieczności potwierdzenia przybycia. Nie jest tym samym co imienne zaproszenie na przyjęcie.

Po takim przedstawieniu informacji,czy zorganizowaniu poczęstunku nikt nie powinien poczuć się urażony

Jeśli chcecie, możecie pokusić się też o bardziej nieformalne pomysły – jak przygotowanie kreatywnego plakatu, filmu albo grafiki i rozesłanie go do współpracowników. Co prawda wciąż są to dyskusyjne sposoby informowania o tak oficjalnej sytuacji, jak ślub i wesele, jednak decyzja należy do Was.

Zapraszanie na ślub i wesele znajomych z pracy

Czy można zaprosić znajomych z pracy na wesele? Oczywiście! Bardzo często znajomości zawodowe przeradzają się w bliższe relacje, a nawet przyjaźnie i nie ma żadnych przeszkód, aby zaprosić takie osoby na wesele. Pamiętajcie tylko aby współpracowników, tak samo, jak pozostałych gości zaprosić razem z osobami towarzyszącymi.

Niektórzy w obawie przed tym, aby pozostałe osoby w firmie nie poczuły się urażone, próbują utrzymać tę informację w tajemnicy i proszą zaproszonych o to, aby nie dzielili się nią z innymi. Jednak z czasem temat ślubu i tak wyjdzie to na jaw, a to może być później przyczyną różnych nieprzyjemnych sytuacji, dlatego tę opcję zdecydowanie odradzam. Zwłaszcza gdy pracujecie w dużej firmie, dla wszystkich powinno być jasne i zrozumiałe, że bliższy kontakt utrzymujecie jedynie z kilkoma osobami, a nie na przykład z całym działem.

Czy i jak zaprosić na ślub i wesele współpracowników?

Na pytanie, czy i jak zaprosić znajomych z pracy na ślub i wesele nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaki macie stosunek do pracy i jakie tworzycie w niej relacje z innymi osobami. Najważniejsze, abyście tę decyzję podjęli zgodnie z tym, co czujecie, a nie z obawy przed konsekwencjami.

Na pewno ukrywanie samego faktu, że planujecie ślub i wesele i brak jakiekolwiek informacji w pracy przyniesie odmienny od zamierzonego efekt. Taki fakt bardzo trudno utrzymać w tajemnicy – szczególnie w przypadku zmiany nazwiska, dlatego lepiej uniknąć krępujących sytuacji w przyszłości i chociaż dla niektórych będzie to wyzwanie, jak najwcześniej przekazać informację o ślubie także w pracy.

Średnia

3.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

18 grudzień 2018
02 styczeń 2018

Komentarze