Nazwa dla zespołu weselnego - czym się kierować przy wyborze?

03 kwiecień 2019
Anna Pietrasik

Nazwy produktów czy usług niekoniecznie muszą mieć wpływ na sukces marki bądź jego brak. Drutex, Osram czy Apple są tego dobitnymi przykładami. Branża ślubna rządzi się jednak nieco innymi prawami...

W czasie organizacji wesela ogromne znaczenie ma cała otoczka. Narzeczeni (a w szczególności przyszłe Panny Młode) przywiązują szczególną wagę do detali i tego, by wszystko, od A do Z, było perfekcyjne. Śmieszna, trudna do wymówienia czy dziwaczna nazwa zespołu, która być może zrobiłaby furorę w show biznesie - w przypadku grupy weselnej może skutecznie odstraszyć zainteresowanych.

Zawsze więc trzeba spróbować wejść w buty potencjalnego klienta, odpowiadając sobie na podstawowe pytania:

  • Czy ja na pewno chciałbym/chciałabym gościć Lucka i Filutka* na swoim weselu?
  • Czy Kaczucha Tupie* na pewno kojarzy się z dobrym graniem?

 

Należy też wprowadzić rozróżnienie pomiędzy nazwami zabawnymi, stanowiącymi np. grę słów a śmiesznymi czy żenującymi. Ponadto najlepiej zrobić krótką sondę wśród ludzi planujących ślub i wesele, bo Twoja własna opinia niekoniecznie musi pokrywać się z ich odczuciami.


* Zastąp wybraną przez siebie nazwą.Kilka uniwersalnych elementów, które warto wziąć pod uwagę


Rodzaj muzyki

Inaczej nazwiesz muzyków jazzowych, inaczej kapelę disco polo. Nazwa powinna być spójna z działalnością - nie może powodować nieporozumień.

Przykłady nazw dobranych pod rodzaj muzyki:

  • Orkiestra naDęta - dla grupy grającej muzykę rozrywkową, z rozbudowaną sekcją dętą
  • Wedding Roll - od wedding (z ang. wesele) i rock’n’roll - dla weselnych rockandrollowców

 

Grupa docelowa

Specjalizacja jest bardzo istotna. Nie da się trafić w gusta każdego. Dlatego musisz się zastanowić, dla jakiej grupy odbiorców kierujesz swoje usługi. Zwykle inną muzykę wybierają zamożni mieszkańcy dużych miast, którzy wesela organizują w eleganckich salach balowych, inną ci, którzy stawiają na kameralne przyjęcia na świeżym powietrzu, a jeszcze inną - młodzi przygotowujący zabawę dla rodziny i sąsiadów w remizie. Ważne jest zatem, czy stawiasz na dość sztywną elegancję, nowoczesną awangardę, czy na styl luźny i niezobowiązujący.

Jest różnica pomiędzy Kwartetem Srebrne Smyczki, zespołem All4Love a boysbandem Chłopaki do Wynajęcia.

Liczba muzyków w zespole

To niby oczywiste, ale należy przemyśleć, czy muzyk występujący solo nie powinien raczej skupić się na promocji swojego nazwiska, zamiast wybierać jakąś nazwę.

Ewentualnie można wziąć pod uwagę pseudonim artystyczny, np. DJ Markus.

Dostępne domeny

Każdy biznes powinien zainwestować w swoją stronę internetową. Może to być tylko prosta strona-wizytówka, trzeba jednak dać do siebie dotrzeć.

Dla ułatwienia procesu nazwa zespołu, imię i nazwisko czy pseudonim powinny być zawarte w adresie strony www, najlepiej z najprostszą możliwą końcówką, czyli .pl lub .com. Dostępność poszczególnych opcji można sprawdzić np. na home.pl lub nazwa.pl.

Konkurencja

Należy także zorientować się, czy przypadkiem nie istnieje już grupa o tej samej nazwie.

Nawet jeżeli nie jest ona zastrzeżona, nie warto niepotrzebne wchodzić w konflikt interesów i utrudniać sobie promocji biznesu.

Możliwe pejoratywne skojarzenia i przekręcenia

W tym punkcie również ważne jest zrobienie krótkiej ankiety, chociażby wśród znajomych i rodziny. Musisz wiedzieć, czy nazwa nie kojarzy się negatywnie.

Warto też poprosić innych o przekręcenie jej na wiele różnych sposobów i sprawdzenie, czy np. Złota Strzała nie przyjmie się przypadkiem bardziej jako Złota Szczała…

Wybór nazwy można też zlecić doświadczonym w tej dziedzinie fachowcom. Świeże spojrzenie na problem w połączeniu z odrobiną kreatywności może się okazać bezcenne.

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

02 grudzień 2018
25 wrzesień 2019

Komentarze