czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na jakość seksu?

24 listopad 2018
Dagmara Sobczak

Kiedy rozpoczynamy współżycie, stajemy przed wyborem metody antykoncepcji, która ma nas uchronić przed niechcianą ciążą. 

Część kobiet decyduje się na tabletki antykoncepcyjne. Powody mogą być różne: wygoda, łatwa dostępność, cena, często też tabletki stają się lekarstwem na inną dolegliwość związaną z miesiączkowaniem (niwelują bóle brzucha, zmniejszają obfitość krwawienia itp.).

Nie ma znaczenia, jaki był powód wyboru właśnie tej metody antykoncepcyjnej, natomiast część kobiet obawia się, że regularne zażywanie tabletek antykoncepcyjnych może znacząco wpływać na jakość pożycia seksualnego. Czy mają rację?

 

Tabletki antykoncepcyjne, a seks

Kobiety, które zaczynają zażywać tabletki hormonalne, zazwyczaj martwią się o dwie rzeczy:

Suchość pochwy po zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych, która powoduje mniejszą przyjemność ze stosunku

Jeżeli chodzi o suchość pochwy, to faktycznie odpowiedzialny jest za to estrogen, który znajduje się w tabletkach. To stały poziom hormonów odpowiada za brak zmian w ilości i konsystencji śluzu, sprawiając, że brakuje nawilżenia. 

Można sobie natomiast poradzić z tym w dwojaki sposób. 

Po pierwsze można używać specjalnych płynów do higieny intymnej, żelów nawilżających, czy globulek dopochwowych rozwiązujących ten problem, ale można także spróbować zmienić tabletki, które się zażywa.

Coraz więcej mówi się o ultralekkich tabletkach antykoncepcyjnych, które mają mniejsze stężenie estrogenu i progestagenu w jednej dawce, ale dalej są tak samo skuteczne. 

Poleca się je także dla młodych kobiet, dopiero rozpoczynających współżycie, a także przy różnych dolegliwościach jak np. bolące piersi, obfite krwawienia, czy spadek libido. Istnieją także tabletki, które zaiwerają np. tylko progestagen. Może to jest właśnie rozwiązanie Twoich problemów?

Spadek libido

Brak ochoty na seks to drugi palący problem kobiet, które regularnie zażywają tabletki antykoncepcyjne. 

Tutaj też z pomocą przychodzą te tabletki, które mają obniżoną zawartość hormonów. Jeżeli zmagamy się ze spadkiem libido i bywa on dla nas uciążliwy, warto przedyskutować z lekarzem ginekologiem zmianę tabletek antykoncepcyjnych. Każda kobieta powinna pamiętać, że zmiana tabletek, musi być przedyskutowana z lekarzem. Dodatkowo ginekolog powinien zlecić badania, które wskażą, czy wszystko jest w porządku po zmianie leków hormonalnych. 

Natomiast jeżeli Twój lekarz nie jest zainteresowany tym, jak się czujesz po danych tabletkach, ani nie zrobił z Tobą wstępnego wywiadu, tylko przepisał pierwsze lepsze hormony – zmień lekarza. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze. Czy są tu kobiety, które zażywają tabletki antykoncepcyjne? Czy zmagacie się z jakimiś skutkami ubocznymi?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

19 październik 2018
02 sierpień 2019

Komentarze