Ile kosztuje makijaż ślubny?

25 listopad 2019
Magdalena Magdziarz

Tanio a dobrze. Nie za miliony monet. W rozsądnej cenie. Takie sformułowania zwykle kończą ansonse o poszukiwaniu wizażystki na ślub.

Wiadomo, że cena to bardzo subiektywna sprawa. Postanowiłam zatem sprawdzić ceny makijażu w zależności od różnych czynników i wprost określić jak kształtują się aktualnie ceny.

Gdzie makijaż ślubny będzie najdroższy?

Pierwszym i jednym z ważniejszych kryteriów będzie lokalizacja. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców cena profesjonalnego makijażu to zazwyczaj 150-200 zł. Oczywiście są też tańsze i droższe opcje, ale o tym później.

Ta stawka pojawia się najczęściej u specjalistów w dziedzinie wizażu, idzie za tym dobre portfolio, lata doświadczenia, szkolenia. Zwykle makijaże są wykonywane w profesjonalnym studio wizażu lub z dojazdem.

Za dojazd najczęstszym przelicznikiem jest 1 zł za 1 km. Ze względu na różne pobudki, o których wspominałam o tu, wizażystki coraz częściej dojeżdżają tylko do minimalnej liczby osób lub mają w ofercie gotowe pakiety typu "1000 zł za usługę makijażową dla 5 osób".

Luksusowa usługa

Drugi czynnik jaki definiuje cenę usługi to... prestiż. Wizażyści gwiazd, mistrzynie makijażu, czy influencerki za taką przyjemność życzą sobie nawet 400-500 . Czy coś w tym złego? Absolutnie nie. Zapracowały na swój sukces a ich czas jest na wagę złota. Z takimi cennikami spotkamy się najczęściej w stolicy, ale i w mniejszych miastach nie jest to nic dziwnego.

Możemy się tu na chwilę zatrzymać, by zastanowić się, jakie są składowe ceny uslugi. Przede wszystkim doświadczenie: tego nie jestesmy w stanie wycenić w żaden sposób obiektywnie- szkolenia kosztują niemało a żeby zdobyć praktykę wpierw trzeba pracować za darmo.

Po drugie kosmetyki i sprzęt. Osobiście nie wyobrażam już sobie pracy bez profesjonalnego oświetlenia, dobrych pędzli, miliona rodzajów rzęs. To naprawdę kosztuje. Warto też być na czasie z nowinkami kosmetycznymi a ich ceny nie są małe, średnio paleta cieni to 200-300 zł, podkład, 150-250 zł a pomadka 50-150 zł... za sztukę oczywiście. Wiadomo, że trzeba też doliczyć rachunki, marketing, opłaty skarbowe i całą resztę. Wcale nie zostaje "na rękę" tak wiele, jak się z pozoru wydaje.

Jakość w parze z ceną

Kolejny ważny aspekt mający wpływ na cenę to jakość makijażu. Wiadomo, że zdarza się, iż osoba mając wysokie ceny nie wykonuje dobrze usługi, choć osobiście takiej nie znam. Jednak to jeden z tych zawodów, gdzie zazwyczaj kwota za usługę jest równa jej jakości. Dlatego, jeśli chcecie skorzystać z taniego makijazu to zastanówcie się dwa razy.

Czasem warto zaryzykować. Może to debiutantka, która ma talent, ale brak odwagi by na początku kariery brać bajońskie sumy. Zwykle jednak takie eksperymenty kończą się szybkim poszukiwaniem odpowiedniej osoby po makijażu próbnym. W takich sytuacjach narażamy się na stres i na to, że nie znajdziemy już wymarzonej wizazystki oraz że pozostana do dyspozycji tylko bardzo wczesne godziny. Chyba nie warto tak ryzykować.

Zdradzicie ile kosztuje Wasz makijaż ślubny? Z chęcią poczytam w jakiej lokalizacji jest wykonywany, czy dopłacacie za dojazd, za kępki, etc? Dajcie znać :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze