Depilacja laserowa a fotodepilacja

11 listopad 2018
Anna Żaczek

W ostatnich latach nad depilacją przeszła burza dyskusji. Zwolennicy usuwania nadmiernego owłosienia stoczyli bój z teoriami lekarzy o korzyściach płynących z posiadania zarostu.

Obecnie sprawa już nie budzi takich emocji, a każdy wybiera swoją opcję. Rzadko która kobieta czuje się komfortowo, kiedy nadmierne owłosienie wystaje spod mocno wyciętej bluzki, sukienki czy bikini. Mężczyźni wyglądają atrakcyjnie, aczkolwiek niektórzy obdarzeni nadmiernym zarostem sprawiają wrażenie zaniedbanych.

Depilacja - drażliwy temat?

Problem raczej tkwi w samym przyznaniu się do problemu posiadania niechcianego owłosienia, jak i stosowania zabiegów depilacji. Ta zmora najbardziej dotyczy brunetek, choć coraz częściej również mężczyźni przyznają się do problemu. Nie chwalimy się tym, że walczymy z włoskami, które rosną w każdym innym miejscu, a nie tam, gdzie ich powinno być najwięcej, czyli na głowie.

Pomimo naszej tolerancji, zgodzimy się z tym, że kobiety niezbyt estetycznie wyglądają z wąsikiem, kępkami włosów na piersiach, nie mówiąc o łydkach, udach i miejscach w okolicach bikini. Mężczyźni kryją się z wybujałym zarostem  pojawiającym się na plecach, w uszach, pod pachami i w miejscach intymnych. Problem zatem istnieje i dokucza nam wszystkim.

Czy pozbywać się owłosienia z miejsc intymnych?

Głosy różnie się rozkładają. Potwierdza to sondaż przeprowadzony przez portal polki.pl, gdzie na 15022 głosów 41% internautów opowiedziało się za tym, aby obie płcie goliły się do zera, ponieważ jest tak przyjemniej i zdrowiej. 32% było za tym, aby częściowo golić zarost w miejscach intymnych i widocznych. 16% uznało, że depilacja służy tylko kobiecie, a mężczyźnie odbiera męskość. Tylko 11% - aczkolwiek to również nie jest mała liczba – było zdania, że włosy łonowe są wspaniałe dla obu płci (to natura!) i nie warto z nimi walczyć.

Zatem każdy wybiera to, co lubi i uznaje za słuszne. Nie warto kierować się modą, a tym bardziej robić przykrych uwag na temat zarostu. Jaki zatem wybrać zabieg, aby pozbyć się niechcianego owłosienia na dłużej ? Wokół zabiegów depilacji i epilacji pojawiło się trochę zamieszania.

Czym jest zabieg laserowy a czym zabieg fotodepilacji?

Nie mieszajmy pojęć. Różnice obu zabiegów tkwią w urządzeniach, które stosowane są do wykonania zabiegu oraz w ich skuteczności usuwania cebulek włosów. Niuanse tkwią również w rozumieniu słowa „depilacja”, które odnosi się do zabiegów mechanicznych usuwania owłosienia, po których odrastają włoski, natomiast słowo „epilacja” do części zabiegów laserowych z trwałym skutkiem zniszczenia cebulki włosowej. Warto więc korzystając z gabinetu zapytać dokładnie o rodzaje zabiegów i różnice w efektach.

Fotodepilacja urządzeniami IPL SHR

Urządzenia do wykonania fotodepilacji IPL (z ang. Intense Pulsed Light) mają wbudowane lampy ksenonowe o szerokiej wiązce światła i świetle intensywnie pulsującym. Najnowsza generacja oznaczana jest skrótem IPL SHR.

Fale działają na włos, jak i na skórę wokół niego, co wymaga dobrego urządzenia oraz dużej wprawy w dobraniu odpowiedniej wiązki do miejsca oraz skóry. Nie są to urządzenia laserowe, choć często tak nazywane. Mówiąc o powyższej metodzie fachowcy zwracają uwagę na to, że bardzo indywidualnie dobierana wiązka światła mająca na celu eliminowanie włosów skłania się bardziej ku redukcji niż całkowitym usunięciu. A zatem należy poddać się większej liczbie sesji, niż w przypadku urządzeń laserowych. Sam efekt również zależy od wielu czynników, m. in. koloru włosów, skóry, wrażliwości na zabiegi. Zabieg fotodepilacji można stosować na wszystkie części ciała oprócz brwi, oczu oraz jąder u mężczyzn. Przy mocniejszym owłosieniu zabiegi należy utrwalać co ok. pół roku.

Zabieg wykonany na łydkach możecie obejrzeć TUTAJ.

Depilacja z wykorzystaniem urządzeń laserowych

Urządzenia laserowe do epilacji (Light Amplification by Stimuladted Emission of Radiaton) wysyłają fale świetlne (wiązki promieniowania elektromagnetycznego) działające tylko na włos i cebulkę ponieważ reagują na jego barwnik. Zwiększa to tym samym skuteczność tej metody. Im ciemniejsze włosy, a jaśniejsza skóra, tym skuteczniejsze jest niszczenie włosków łącznie z cebulką. Czasami dla lepszego efektu przy jaśniejszym owłosieniu stosuje się specjalne kremy węglowe, które powodują przyciemnianie włosów. O te niuanse trzeba należy dokładnie wypytać w konkretnym salonie (klinice), gdzie zabieg będzie wykonywany. 

Każdy pacjent w gabinecie traktowany jest indywidualnie, przeprowadzany jest dokładny wywiad oraz wykonywane są również próby laserowe mające na celu dobór odpowiedniej wiązki światłą do rodzaju skóry i rodzaju owłosienia. Zabieg laserowy jest bardziej trwały od fotodepilacji. Pacjent jest pod opieką dermatologa.

Przed zabiegiem

Niemniej jednak należy przestrzegać pewnych zasad przed wykonaniem zabiegów. Na około miesiąc nie należy wykonywać depilacji i zabiegów powodujących wyrywanie włosów, dopuszczalne jest skracanie długości. Również wykluczone jest opalanie się lub korzystanie z solarium. Na tydzień przed nie powinno korzystać się z zabiegów drażniących skórę np. mokrodermabrazji, peelingu chemicznego, basenu – 1-2 dni, a w dniu zabiegu nie powinno nakładać się kosmetyków na miejsce ekspozycji.

Wykluczenie zabiegów fotodepilacji i epilacji laserem w przypadku: ciąży, cukrzycy, nowotworów, łuszczycy, bielactwa, pewnych chorób hormonalnych.

Przykładowe ceny zabiegów

Fotodepilacja - w zależności od salonu, rodzaju zabiegu i strefy wahają się od 65 zł za jedna strefę, na ogół depilowane są dwie strefy np. kolana i łydki. 

Depilacja laserowa - górna warga 1 zabieg dla Pań od 89 do 200 zł, dla Panów od 149 do 250 zł; pachy – Panie od 149 do 300 zł, Panowie od 149 do 400 zł; łydki - Panie od 349 do 500 zł, Panowie od 499 do do 700 zł; plecy - Panowie od 499 do 600 zł, przy czym w oferty są wpisane różnorodne zniżki oraz rabaty w pakietach.

Bolesność zabiegu

Zabieg fotodepilacji urządzeniami IPL odbierany jest jako bezbolesny, natomiast w przypadku epilacji laserowej odczuwany jest jako bolesny, dlatego łagodzi się go żelami znieczulającymi.

Na kiedy zaplanować zabieg?

Jeśli myślisz nad trwałym usunięciem owłosienia przed ślubem, warto już teraz o tym pomyśleć, ponieważ niezbędne jest  przygotowanie się do zabiegu. Pewne efekty zauważalne są już po pierwszej sesji, ale dopiero po około 2-3 tygodniach, kiedy zniszczone włosy zaczynaja wypadać, dotyczy to około 20-30 % włosków. Doliczając do tego czasu liczbę wymaganych sesji od 7 do 10 daje nam kilka miesięcy do uzyskania pożądanego efektu.

Korzystałyście już z takiego zabiegu? Jeżeli tak, to koniecznie podzielcie się opiniami! :)

Podobne tematy:

Zabiegi kosmetyczne przed ślubem
Pielęgnacja skóry w domowych warunkach
Depilacja przed ślubem

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

03 listopad 2017
08 sierpień 2018

Komentarze