Typy matek Panien Młodych

03 listopad 2018
Joanna Brodzicka

Rodzice to honorowi goście na Waszym weselu. Niepisana zasada mówi, że to matka Panny Młodej odgrywa pierwsze skrzypce w tym kwartecie... Niektóre lubią dominować, inne wręcz przeciwnie – usuwają się w cień. A jakim typem matki jest Twoja?

Mama to jedna z pierwszych osób, którą powiadomiłaś o swoich zaręczynach. Zwykle się zgadzacie, wydaje Ci się, że macie podobne hobby i upodobania, a nawet styl. Ale czy identycznie jest w sytuacji, kiedy dochodzi do planowania... np. Waszego wesela? Czy mama Wam pomaga, czy odsunęła się, aby nie przeszkadzać? Może właśnie zaczynacie żałować, że poprosiliście o pomoc lub poradę, bo teraz chce narzucać swoje zdanie?

No właśnie – jaka w tej sytuacji jest Twoja mama?


Typy matek Panien Młodych

Finansująca

Mama, która pokrywa lwią część kosztów wesela, a nawet wybiera suknię ślubną nie należy do rzadkości, . Młodzi z reguły nie są w stanie z własnej kieszeni zapłacić za wszystkie wydatki weselne. W idealnej pozycji są pary, których rodzice płacą i nie żądają nic w zamian, jednak życie nie jest doskonałe i zdarzają się różne faux pas.

Mama finansująca często bywa kurą, która nie wierzy w swoje pisklęta. Obawia się, czy pieniądze znajdą dobre ujście. Sprawdza paragony, wertuje notatki, a Wy zagryzacie usta. Co mogę poradzić na taką sytuację? Usiądźcie razem przy okrągłym stole i szczerze porozmawiajcie. Mama zawsze kocha swoje dziecko i chce dla niego jak najlepiej, nie ma złych intencji. Czasem po prostu nie zdaje sobie sprawy ze swojego zachowania.

Dominująca

Jest to najprawdopodobniej najcięższy psychicznie typ matki. Wszystko wie najlepiej, jest nieustępliwa, zawsze chce odgrywać pierwsze skrzypce. To do niej należy pierwsze i ostatnie zdanie.

Zwykle wynika to z faktu, że zawsze musiała wszystko sama organizować, być może pracuje na stanowisku kierowniczym i lubi jak wszyscy są jej podporządkowani. Co można zaradzić? Od razu ostrzegam – nie masz przed sobą łatwego zadania. Na nic zda się tłumaczenie, że ze wszystkim poradzisz sobie sama. Proponuję, aby podzielić zadania związane z organizacją wesela. Przydziel jej 3-4 role, w których wiesz, że spełni się najlepiej i będzie szczęśliwa. Tym samym sprawisz jej wiele radości, a sama zabierzesz się za inne sprawunki.

Śpiąca Królowa

Bardzo nietypowy typ mamy, jednak i takie się zdarzają. Są to osoby niewierzące zwykle w siłę swojego matczynego przekazu.

Odkąd wydoroślałaś, usunęła się w cień. Jest w Ciebie wpatrzona i wszystko, co robisz, jest dla niej zadawalające. Kocha Cię nad życie. Tobie z kolei może być czasem przykro, że masz tak mało angażującą się mamę. Chciałabyś, aby pomogła Ci w wyborze, a nie tylko kierowała się Twoim gustem. Oczekujesz opinii, a nie tylko aprobaty. Nie zwlekaj zbyt długo. Zaraz na progu przygotowań weselnych ustal, w czym oczekujesz jej pomocy. Utwierdź ją w przekonaniu, że nie wyobrażasz sobie, aby miała Ci nie pomóc lub sama nie zająć się pewnymi sprawami.


Bez względu, jaki typ objawia się u Twojej mamy podczas organizacji wesela, pamiętaj, że to Twoja rodzicielka i należy jej się bezwzględny szacunek. Możesz, a nawet powinnaś mieć jednak własne zdanie, nie musicie się ze wszystkim zgadzać. Warto tę kwestię przedyskutować z mamą, aby uniknąć nieporozumień. Ty też możesz jej pomóc np w wyborze stroju na wesele.

Jak to jest u Was? Którym typem jest Twoja mama? :)

Średnia

3.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

14 grudzień 2018
23 październik 2019

Komentarze