Nieśmiałość - wada czy zaleta?

14 luty 2020
Anna Żaczek

Nieśmiałość na ogół kojarzy się z problemami, brakiem asertywności, nieporadnością, wycofaniem, a nawet wykluczeniem z pewnych aspektów życia.

Czy tak na pewno jest? Czy nieśmiałość działa na niekorzyść związku?

Źródła nieśmiałości

Każdy z nas doświadczył pewnych przejawów onieśmielenia lub nieśmiałości i wie, w jaki sposób może utrudniać życie. Ten stan psychiczny, co do źródeł, którego psychologowie nadal nie mają zgodności, pojawia się już we wczesnym dzieciństwie. Z badań Jerome Kagana z Uniwersytetu Harvarda wynika, że ¾ dzieci, które postrzegane były jako nieśmiałe, również w wieku 7,5 lat wykazywały takie cechy. Inne badania pokazują również przypadki pojawiania się nieśmiałości w wieku dorastania, która utrwalona w tym okresie zostaje przeniesiona na lata dorosłe.

Wysnuto wniosek, że  między innymi to środowisko, w jakim wychowuje się dziecko, ma duże wpływy na projekcje. Utrwalanie negatywnych stanów następuje za sprawą nadmiernych oczekiwań rodziców, niepowodzeń samego dziecka, które nie może sprostać wyznaczonym mu zadaniom, ośmieszenia przez inne osoby i jego efektów w postaci braku wiary w swoje możliwości. Konsekwencje nieśmiałości mogą być różne.

Obecnie dla nieśmiałości nie ma miejsca ani w pracy, ani w życiu osobistym, a przecież ten stan psychiczny nie zniknął, a trapi wiele osób w każdym wieku. Być może z tego powodu, tak bardzo popularne, a nawet modne stały się sesje z psychologiem lub treningi prowadzone przez coachów w celu oswajania nieśmiałości.

Czy nieśmiałość nas ogranicza?

Wszyscy się chyba zgodzą z twierdzeniem, że nieśmiałość ogranicza pewne działania i może hamować uzewnętrznianie prawdziwych uczuć.

Osoba sparaliżowana nieśmiałością boi się ośmieszenia i swojej nieporadności. Nie jest przyjemnie, kiedy chce się wyrazić tyle uczuć, a w decydujących momentach życiowych nie potrafi się wykrztusić kilku zgrabnych zdań. Tym bardziej trudno uwierzyć w to, że nieśmiałość może być zaletą, kiedy na twarzy rozlewa się rumieniec i drży głos. Być może kiedyś, ale nie w czasach współczesnych, kiedy oczekuje się odwagi w kontaktach z drugim człowiekiem.

Skutkiem nadmiernej nieśmiałości jest wycofywanie się z życia społecznego i życiowych aktywności, co nie sprzyja nawiązywaniu bliskich relacji, nie mówiąc o pogłębianiu więzi.

Kiedy nieśmiałość jest zaletą?

Osoba nieśmiała nadmiernie skupia się na sobie, głęboko analizuje swoje zachowania, jak i reakcje otoczenia oraz wydaje przesadnie krytyczne oceny samej siebie.

Powyższe stany wynikają z głębokiej wrażliwości. Chcąc dostrzec pozytywne aspekty nieśmiałości, możemy zaryzykować twierdzenie, że to właśnie głęboka wrażliwość jest zaletą. Jest pozytywnym stanem wówczas, kiedy partner poszukuje osoby wrażliwej i spokojnej, nie dominującej, a przy tym sam nie wykazuje zbyt silnej osobowości. Dwie osoby nieśmiałe chcące założyć rodzinę nie muszą być katastrofą, ale dużo zależy od tego, czy pokonają swoje zahamowania. Często dopiero po przekroczeniu bariery nieśmiałości, w intymnych kontaktach, taka osoba odkryje swoje wszystkie atuty, które dadzą podstawę w przyszlości do stworzenia trwałego związku.

Gdy nieśmiałość  jest kojarzona z tajemniczością, może wzmagać tym samym zainteresowanie partnera i jego poczucie odkrywcy w związku. Nieśmiały rumieniec na twarzy może wywołać instynkty opiekuńcze lub zupelnie odmienne  - negatywne reakcje.  Mimo tego istnieją osoby, które uwielbiają opiekować się  lękliwymi osobami, a  nieśmiałość wyzwala u nich wszelkie pokłady tkliwości oraz miłości.

Nieśmiałość kojarzona jest również z delikatnością i empatią, co nie jest zaskoczeniem. Wiele ludzi pragnie mieć w związku nie tych gadatliwe i przebojowe osoby, a właśnie takie stonowane i rozważne.

Osoby nieśmiałe z pewnością stworzą trwalsze więzy, ponieważ nie lubią powierzchownych relacji, z tego powodu otaczają się mniejszą liczbą osób i tylko z zaufanego kręgu. Takie jednostki nie znoszą zmian, a często jest tak, że w kontaktach z obcymi zachowują rezerwę, czego jednak nie przenoszą na sytuacje intymne w związku.

Osoby nieśmiałe z powodu swojej nadwrażliwości są bardziej spostrzegawcze i kreatywne, co odzwierciedla się również w relacjach intymnych, ponieważ przy odrobinie zachęty potrafią spełniać swoje i partnera fantazje.

Na koniec powiem, że nieśmiałość jest piękną alternatywą dla wyrachowania oraz dominacji we współczesnych związkach, a zatem doceńmy jej pozytywne działanie.

Średnia

2.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

09 grudzień 2018

Komentarze