Jak odwołać ślub? Czy można odzyskać wpłacone zaliczki?

31 lipiec 2018
Magdalena Borzęcka

Każdego roku w Polsce odwołuje się około kilkunastu tysięcy ślubów i wesel. Miesiące, jak nie lata, planowania, godziny rozmów spędzone na ustalaniu szczegółów wesela... czasami jednak pomimo tego przyszła Para Młoda decyduje się na zrezygnowanie ze ślubu.

Jak odwołać ceremonię? Jak poinformować gości? Czy jest możliwe odzyskanie wpłaconych już zaliczek? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Zaliczka za salę

Jak powszechnie wiadomo, obowiązujące standardy i cenniki związane z ceremonią zaślubin i wesela mówią, że to koszt w okolicach 25-30 tysięcy złotych. W przypadku samej rezerwacji sali mamy już wydatki rzędu kilku tysięcy złotych – niezbędnym i koniecznym elementem w przypadku rezerwowania sali na uroczystość jest zadatek.

Co zrobić gdy sala została już opłacona? Najprostszym rozwiązaniem jest poszukanie pary, która będzie zainteresowana zorganizowaniem wesela w wybranej przez Was sali i w waszym terminie- łatwo wtedy jest go odsprzedać. Warto również zamieścić ofertę sprzedaży na regionalnych portalach. W ostatnich latach na „fali” rozstań, pojawiły się nawet specjalne agencje, które specjalizują się w sprzedawaniu terminów weselnych. Więcej możecie przeczytać o tym TUTAJ.

Jak odwołać ślub w kilku krokach

Pierwszym krokiem, który należy wykonać w przypadku odwołanego ślubu, jest wstrzymanie wszelkich procedur cywilno-kościelnych związanych z zaślubinami. Później, kolejno rozwiązujemy umowy podjęte z każdym z podwykonawców tj. dom weselny, zespół, fotograf, kamerzysta, itp.

We wszystkich tego typu umowach z reguły znajduje się informacja o potencjalnych karach wynikających z zerwania umowy. Pomimo zapisów o konieczności zapłaty, warto podjąć próbę negocjacji z wykonawcami. Z reguły wykazują się oni empatią i zrozumieniem, co pozwoli Wam na chociaż częściowe odzyskanie poniesionych kosztów.

Jak poinformować gości?

Informowanie gości o odwołanym ślubie jest bardzo delikatną i niezręczną sytuacją. Warto wysłać taką informację listownie, a najbliższych poinformować przez telefon.

Niezależnie od tego z czyjej winy został odwołany ślub, w dobrym guście byłoby załatwienie wszelkich formalności (w tym poinformowanie gości o sytuacji) wspólnie.

 

Pamiętajcie! Odwołanie ślubu nie jest traktowane jako porażka. Lepiej przecież zrezygnować z niego póki jeszcze zostało trochę czasu, niż wchodzić w nieszczęśliwy związek małżeński i cierpieć przez długie lata.

Zgadzacie się ze mną?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

09 sierpień 2018
17 kwiecień 2018

Komentarze