Jak zaprojektować samemu save the date?

27 listopad 2019
Karolina Zysek

Save the date powoli zakorzenia się w tradycjach weselnych. O tym, czym jest wspomniany druk, nie muszę wspominać, ponieważ mogliście przeczytać o tym w artykule Save the date.

Ja natomiast opiszę, jak krok po kroku zrobić samemu save the date, jeśli wcześniej nie zdecydowaliście się na tę formę, zamawiając swoją papeterię ślubną. Do zrobienia save the date użyjemy oczywiście mojej niezastąpionej Canvy - intuicyjnego narzędzia, w którym możecie stworzyć tak naprawdę całą papeterię ślubną, w tym podziękowania po ślubie.

To co, zaczynamy? 

:)

Save the date DIY

Krok pierwszy: wybór odpowiedniego szablonu

Rejestrujemy się bądź logujemy w Canvie albo włączamy aplikację mobilną. Następnie klikamy w „utwórz projekt” i poszukujemy w dziale „osobiste” formatu „kartka”. Możecie również wpisać po prostu „kartka” w typowej wyszukiwarce na górze Canvy.

To ważne, żeby wybrać ten format z dwóch powodów: ma dedykowany rozmiar do tego typu dokumentów, a co za tym idzie – szablony wpisują się w tematykę wesela, rocznic czy nawet baby shower!
Krok drugi: stworzenie kartki

Gdy już znajdziemy odpowiedni format, to zaczynamy tworzyć Nasze save the date. Canva przygotowała dla Was kilkanaście kategorii w tym formacie, jak podziękowania, chrzest, rocznica. Mamy także dedykowane dla wesel oraz ślubów i właśnie skupimy się na tych szablonach.Dla przypomnienia, treść save the date składa się z: w górnej części powiadomienie „Save the date” oraz inicjały nowożeńców, a następnie krótka notka informacyjna – data i godzina ślubu oraz miejsce, czyli zazwyczaj Kościół czy Urząd Stanu Cywilnego. Na końcu można dodać krótkie zdanie, zachęcające gości do przybycia na wesele, jak „Bądźcie z Nami tego ważnego dnia”, „Dzielcie z Nami ten ważny moment”.Stworzyć save the date możecie na dwa sposoby z pomocą szablonów. Pierwszy to wybór gotowego szablonu, w którym spersonalizujecie kartkę: zmienicie tekst i czcionkę oraz kolory przewodnie. Możecie również zainspirować się po prostu stylem danego szablonu, zmieniając się w nim dowolne elementy, lecz zostając w jego klimacie.Możecie stworzyć również save the date od podstaw, inspirując się dotychczasową już papeterią, ale korzystając też z własnej wyobraźni! Wybierzcie na początku styl kartki, a następnie kolory przewodnie, zdjęcie bądź elementy oraz tekst. Niestety jeśli nie posiadacie Canvy Premium, nie wszystkie elementy będą dla Was dostępne – np. grafiki kwiatów czy nawiązujące do ślubu.

Ja tymczasowo korzystam z podstawowej wersji i jakoś zawsze znajdę coś, co spełnia moje oczekiwania, więc i Wy na pewno znajdziecie ciekawe elementy graficzne :) 


Save the date DIY - przykładyZa chwilkę o trzecim etapie, a teraz przedstawię Wam kilka gotowych szablonów – zmodyfikowanych przeze mnie – abyście mogli sprawdzić, jakie cuda można stworzyć z pomocą własnej wyobraźni oraz Canvy ;-) Minimalistyczna elegancjaPierwotnie w tym szablonie była złota ramka, która wpisywała się w klimat Gatsby’iego. Jednak postawiłam na element gałązek, aby mój save the date wpisał się w ostatni trend, jakim jest minimalistyczna elegancja.

Aby nadać tej elegancji, wybrałam kolor szlachetnego brązu oraz klasyczniejszy font.


Motyw kwiatowy

Kwiaty przewodnie na ślubie są bardzo częstym elementem, który zdobi papeterię ślubną. Canva ma bardzo bogaty wybór elementów kwiatowych i to naprawdę pięknych!

Dlatego stworzenie save the date czy zaproszenia z takim motywem będzie dla Was naprawdę przyjemnością – dla budżetu, jak i dla oka :) 
Motyw złota

Podobnie jak kwiaty, tak i złoto debiutuje na ślubnych salonach. Znajdziemy je w dekoracjach ślubnych, zastawie stołowej, jak i w papeterii. Dlatego przykład save the date z kolorem złota musiał się pojawić! Złoto połączyłam z kolejnym trendem, jakim są geometryczne kształty - czy to w postaci grafik w papeterii ślubnej, świeczników, a nawet wzorów na sukniach ślubnych.

Popularne elementy ślubneCzęstymi elementami pojawiającym się w tematyce ślubu są obrączki, pierścionki zaręczynowe, serducha, a nawet koperty miłosne. W tym przypadku wybrałam ten ostatni, lecz dodałam serducho, aby moja koperta stała się miłosna.

Wykorzystanie popularnych elementów ślubnych to prosty sposób na spersonalizowanie kartki pod swój ślub, bez większych kombinacji.

ZdjęcieTłem dla Waszego save the date może być po prostu Wasze zdjęcie bądź inna fotografia. Popularne są zdjęcia z sesji narzeczeńskich, które wykorzystuje się do ślubów.

Możecie wykorzystać też inne wspólne fotografie, a nawet te, które po prostu kojarzą się ze ślubem – tutaj warto zajrzeć do darmowych banków zdjęć, jak Pixabay czy Pexels. 

Krok trzeci: wybór odpowiedniego formatu

Gdy już przygotujecie Wasz save the date, to pozostaje kwestia pobrania dokumentu bądź jego wydruku.

W Canvie możecie pobrać kartkę w różnych formatach w zależności od formy wręczenia save the date: pdf, jpg, png i inne. Możecie też zlecić wydruk Canvie, podobnie jak w przypadku Google. Krok czwarty: wręczenie papeteriiSave the date możecie wręczyć na klika sposób. Pierwszy z nich to tradycyjne wręczenie gościom podczas spotkania. Wtedy też skorzystajcie z wydruku Canvy albo zapiszcie szablon w pdf’ie i udajcie się do sprawdzonej drukarni. Podobnie, gdy będziecie wysyłać save the date z pomocą polskiej poczty.Kolejne sposoby to e-sposoby. Możecie powysyłać je za pośrednictwem social mediów bądź skrzynek pocztowych. Inny pomysł to założenie bloga z okazji Waszego ślubu, na którym będziecie publikować różne informacje oraz grafiki związane z Waszym weselem, jak właśnie save the date czy RSVP. Wtedy trzeba gościom rozesłać link do bloga i gotowe :) 
Save the date DIY – aplikacje

Oprócz Canvy, istnieją również inne aplikacje, dzięki którym możecie zaprojektować save the date, a nawet rozesłać grafikę. Taką aplikacją jest między innym ZankYou. Jednak jej poświęcę inny artykuł, ponieważ posiada w sobie wiele ciekawych rozwiązań organizacyjnych, a nawet logistycznych. Inne aplikacje to wix.com, postermywall. 
Czy podoba Wam się sposób na własnoręczne save the date? A może uważacie, że save the date to po prostu dodatkowy pochłaniacz czasu i zrezygnujecie z jego realizacji?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

26 listopad 2020
28 październik 2018

Komentarze