Jakie cechy powinien posiadać dobry świadek?

31 marzec 2019
Katarzyna Bieńkowska

Moja szwagierka zaskoczyła mnie, kiedy zapytana o świadków odpowiedziała, że kuzynka, a nie siostra, będzie pełniła tę zaszczytną rolę.

Dlaczego? To okazało się prostsze niż myślałam, choć całkowicie mnie zdziwiło, otóż: jej siostra jest mężatką, więc nie może zostać świadkiem.

Piękny ślubny zabobon!

Od razu pomyślałam o mojej siostrze, u której świadkowie byli po ślubie, co więcej – ja, jako świadkowa, byłam w ciąży. No tak, bo w ciąży też nie może być, w razie gdyby ktoś nie wiedział. Co prawda nie pamiętam dlaczego, ale nie może... nie może i już!

Jeśli więc wierzysz w takie przesądy, to szukaj świadków wolnego stanu, być może nie będziesz musiała wybierać wśród sąsiadów...

A tak zupełnie poważnie, to musisz pamiętać, że to dość odpowiedzialne zadanie, a nie same zaszczyty, więc musi być to ktoś, na kogo będziecie mogli liczyć. W gruncie rzeczy to na świadkach spoczywa najwięcej obowiązków przed samym ślubem oraz w jego trakcie i na weselu. Wtedy nadchodzi dla Państwa Młodych czas zabawy, a nad sprawnym przebiegiem uroczystości oraz przyjęcia czuwają właśnie wspomnieni świadkowie.

Oczywiście, może się zdarzyć tak, że Wasi świadkowie są z daleka i pojawią się na miejscu w ostatniej chwili, ale zazwyczaj czuwają oni nad listą prezentów, organizują wieczory panieński i kawalerski, a świadkowa pomaga wybrać Pannie Młodej suknię ślubną i dodatki. Chyba nikt nie ukrywa, że najprzyjemniejsze w tym wszystkim jest planowanie imprezy do rana i żegnanie stanu kawalersko-panieńskiego, ale nawet z tym zadaniem nie poradzi sobie przypadkowa osoba.

Żeby przygotować  idealną niespodziankę, która sprawi Wam radość, świadkowie muszą Was bardzo dobrze znać. Jeśli jesteście domatorami, to rajd po klubach do białego rana raczej nie sprawi Wam przyjemności, a zanim wybije północ będziecie wykończeni i jedyne o czym będziecie marzyli to powrót do domu. W wielu rodzinach panuje również zwyczaj, że to świadkowie są odpowiedzialni za to, by na stołachw czasie wesela nie zabrakło alkoholu. Czasem zajmują się tym kelnerzy, ale nadal częstym zwyczajem jest, że o alkohol troszczą się świadkowie.

Szukajcie więc raczej wśród swoich najbliższych. Pamiętajcie, że jedyny wymóg jaki Was ogranicza to wiek, ponieważ świadek musi być osobą pełnoletnią – jeśli mówimy o ślubie konkordatowym lub cywilnym – gdyż na dokumentach podany musi być numer dowodu osobistego. Także przypilnujcie, by świadkowie mieli ważny dowód osobisty i nie zapomnieli go wziąć ze sobą do kościoła...

Niech to jednak będą osoby, którym w pełni ufacie i na które będziecie mogli liczyć, kiedy dopadnie Was panika i będziecie potrzebowali kogoś, komu uda się Was uspokoić i „doprowadzić” do ołtarza!

 

Tematy, które mogą Cię zainteresować:

Świadek na ślubie -  zadania, obowiązki, zwyczaje
Ślub bez świadków?
Zostań moją świadkową!
Co powinno się znaleźć w torebce świadkowej?
Obowiązki świadka

 

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

17 lipiec 2020
15 styczeń 2019

Komentarze