Ile wódki potrzeba na wesele?

27 kwiecień 2019
Anna Żaczek

Dostrzegam wiele zmian w polskich weselach. Dotyczy to również strefy alkoholi, które pojawiają się podczas przyjęcia. Dawniej była to tylko wódka, obecnie asortyment znacznie się poszerzył, wprowadzając na weselne stoły różnorodne trunki.

Krótko mówiąc, zmieniła się kultura picia, sztuka serwowania napojów oraz smaki. Co zatem warto wiedzieć o sferze alkoholi?

Od czego zacząć planowanie zestawu trunków?

Istnieje wiele hurtowni łączących usługi doradztwa w sferze kompleksowego wyboru rodzaju i ilości alkoholu. Całość tego zadania możemy również powierzyć wedding plannerom, ale te dwie opcje wiążą się z dodatkową opłatą.

Mniej kosztowne będzie samodzielne zaplanowanie weselnej listy alkoholi. Najkorzystniej zacząć od wstępnego rozeznania liczby gości zaplanowanych na wesele oraz określenie długości przyjęcia. Kolejny krok to poznanie cen alkoholi i zarezerwowanie pewnej puli pieniędzy. Sam zakup jednakże warto odłożyć na czas, kiedy będzie znana dokładna liczba gości. Pozwoli to również przynajmniej ogólnie zorientować się w preferencjach smakowych gości.

Szukając oszczędności, można skorzystać z wielu rabatów, jak i dokonać rezerwacji podczas targów ślubnych, gdzie każda firma oferuje znaczne zniżki dla uczestników.

Ile alkoholu na przyjęcie weselne?

Najpowszechniejszym przelicznikiem jest 0,5 l na osobę plus 10 butelek na bramy oraz kolejne 10 butelek na konkursy weselne.

Jeśli planowane jest wręczanie alkoholu jako podziękowania dla gości, to dla pary lub pojedynczych gości dodatkowo planujemy również po 0,5 litra.

W przypadku wina na przyjęcie weselne doradcy proponują 1 butelkę na 2 osoby a dla amatorów piwa - 0,3 l/2 osoby.

Istotny jest również czas planowanej biesiady, podane wartości są dedykowane na przyjęcia weselne trwające około 8 -12 godzin. Warto dołożyć jeszcze kilka, a nawet kilkanaście butelek więcej niż wychodzi z wyliczeń, ponieważ nie wiemy jaką kondycją dysponują goście.

Oprócz wódek należy ująć w planach szampana lub prosecco (zobacz: Prosecco Van) do wzniesienia toastów na powitanie lub jako atrakcję wesela.

Jaka pojemność?

W kwestii pojemności jedno z kryterium zasługuje na uwagę. Z pewnością większe pojemności, np. 0,7 l będą tańsze i na dłużej wystarczą, jednakże biorąc pod uwagę sposób podawania wódki – warto mieć mniejsze pojemności.

Alkohol powinien być schłodzony i podawany w wiaderkach z lodem tzw. coolerach. Większe pojemności będą dłużej stały na stołach, przy czym również będą szybciej traciły niską temperaturę, a wiemy, że ciepła wódka nie smakuje. Za mniejszymi butelkami przemawia również ich wygląd - są zgrabniejsze i dogodniejsze do serwowania trunków.

Jakie alkohole wybrać – eleganckie czy popularne ?

Alkohole z wyższej półki niestety nie są tanie, ale jeśli zależy Wam na prestiżu, warto na nie postawić. Niższa półka cenowa wcale nie ustępuje designowi ani smakowi tych najdroższych, więc chyba wszystko zależy od zasobności portfela i snobizmu Narzeczonych. Ceny popularnych wódek kształtują się wokół kwot 20-30 zł, koszt bardziej ekskluzywnych wynosi około 50-65 złotych. Pamiętajmy jednak o rabatach, które zyskujemy przy zakupie większej ilości.

Łódzkie Targi Ślubne 2019

Białe czy kolorowe?

Zdecydowanie białe wódki, które pasują do wielu potraw, ale warto zawsze pamiętać o koneserach i mieć w zanadrzu przynajmniej kilka butelek alkoholi kolorowych. W planach możemy również ująć  popularne drink-bary, gdzie goście również mogą spokojnie zamawiać inne alkohole.

Kilka przykładów białych wódek weselnych:

  • J. A. Baczewski – ekskluzywna ziemniaczana wódka z polskimi tradycjami, produkowana w przedwojennym Lwowie. Obecnie po odzyskaniu przez potomków praw do znaku towarowego produkowana na podstawie starych receptur na większą skalę;
  • Ostoya to wódka ze znakiem „Polska Wódka", charakteryzująca się aksamitną słodyczą oraz niezwykłą łagodnością. Rodzima produkcja, satynowe butelki zgodne trendami nowoczesnego designu;
  • Absolut – pochodzi ze Szwecji, ma ładną i poręczną butelkę, dostępne różne smaki;
  • Finlandia – wódka z nieco wyższej półki, produkowana podobno z wody lodowcowej, dostępna także w wariantach smakowych, polecana na wesela;
  • Nemiroff – wódka z ukraińskimi korzeniami, popularna w Polsce dopiero od kilku lat, w prostokątnej, eleganckiej butelce;
  • Smirnoff – wódka w okrągłej butelce z charakterystycznym, czerwonym logo;
  • Pan Tadeusz – wódka w okrągłej, eleganckiej butelce, od polskiego producenta;
  • Stock – wódka wybierana na wesele często ze względu na elegancką butelkę, etykietę i – czasem także – obco brzmiącą nazwę;
  • Wyborowa – wódka produkowana w naszym kraju od połowy XIX wieku, w miarę tania;
  • Żołądkowa de Luxe – wódka lubiana przez wiele osób i kobiety, niezbyt elegancka butelka;
  • Palce – cenią ją za walory smakowe kobiety;
  • Soplica – wódka o 120-letniej tradycji, dostępna także w smakowych wariantach;
  • Bols – wódka lubiana przez wiele osób i dosyć popularna.

 


Jakie alkohole dla osób przy nietolerancji glutenu?

Wśród gości weselnych mogą pojawić się osoby, które mają alergię na gluten. Nie muszą one całkowicie rezygnować z mocniejszych trunków.

Przygotowałam kilka przykładów polecanych dla tej grupy osób:

Alkohole ziemniaczane

  • Biały Bocian
  • Chopin
  • J. A. Baczewski
  • Palace
  • Cracovia

 

Inne alkohole

gin, rum (do drinków), Grappa (włoski alkohol z wytłoków i pestek winogron), koniak (powstaje z destylacji trzech określonych odmian białych winogron), bezglutenowe piwa, cydr.

Należy unikać bezwarunkowo whisky i burbonu.

Na podjęcie ostatecznej decyzji w kwestii wyboru alkoholi na wesele wpływa wiele czynników, więc od Was zależy, który wariant wybierzecie. Warto zatem dokładnie przemyśleć, czy wybrać jeden gatunek, aby nie mieszać alkoholi, czy dwa gatunki, aby stworzyć wybór dla gości, pamiętając również o tych, którzy wolą inne trunki.

 

Tematy, które mogą Cię zainteresować:

Najpopularniejsze drinki weselne
Barman na weselu
Drinki bezalkoholowe na weselu
Weselny drink bar
Barek samoobsługowy na weselu
Wesele bezalkoholowe

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

24 sierpień 2018
05 październik 2018

Komentarze

Gluten nie przechodzi do alkoholu więc osoby mające alergię na ten czynnik spokojnie mogą pić wódki wytwarzane ze zbóż.
~Stanley Distilery 18 czerwiec 2019 13:33 odpowiedz