Jak zaoszczędzić kupując bukiet ślubny?

09 lipiec 2018
Dominika Zięba

Kwiaty to najpiękniejszy dodatek dla każdej Panny Młodej – nawet najbardziej okazały welon, najdroższe bolerko wysadzane połyskującymi kryształami Swarovskiego czy diamentowa kolia nie dodadzą tyle uroku, co wiązanka z romantycznych róż, majestatycznych piwonii czy subtelnych konwalii.

Kwiatowa oprawa ślubu i wesela, na którą składają się między innymi bukiet dla Panny Młodej i Świadkowej, kwiaty do butonierki Pana Młodego i Świadka, dekoracja kościoła i sali weselnej to wydatek rzędu kilkuset złotych (a mając świadomość, że wymienione elementy to dość podstawowy i  okrojony pakiet – można się nieco przerazić). Czy w tej materii istnieje jakiś ratunek dla mocno nadwyrężonego ślubnymi wydatkami portfela?

Wybór idealnego bukietu ślubnego to dość trudna i skomplikowana sprawa – praktycznie nieograniczona dostępność kwiatów i zielonych dodatków, coraz większa kreatywność florystów i  różnorodność kompozycji sprawiają, że Panny Młode mają ciężki orzech do zgryzienia. A do tego 101 porad na temat jak dobrać bukiet do sylwetki? Jak dopasować wiązankę do kroju sukni? Jak perfekcyjnie zestawić ze sobą kwiaty? Zwariować można...

A co jeśli budżet jest jedynym kryterium wyboru? Mam dla Was kilka wskazówek.

Trzymaj się budżetowego planu – bądź twarda!

W kwiaciarni nie owijaj w bawełnę – powiedz wprost, ile chcesz wydać. Fantazja florystów nie zna granic, a jak wiadomo – im bardziej skomplikowana kompozycja, tym wyższa cena.

Jeśli jasno określisz przedział cenowy, w którym chcesz się zmieścić, łatwiej będzie wybrać coś odpowiedniego. Nie ulegaj pokusom – a tych będzie naprawdę sporo. Okazałe bukiety, egzotyczne rośliny, oryginalne połączenia zgodne z najnowszymi trendami – jeśli nie chcesz wydać fortuny, musisz być twarda i trzymać się planu.

Postaw na sezonowe kwiaty

To podstawowa zasada – po co kombinować? Po pierwsze, wiele gatunków roślin jest dostępnych w  kwiaciarniach przez cały rok, m.in.: róże, goździki, gerbery, storczyki, cantedeskie czy alstroemerie. Po drugie, ogromny wybór sezonowych kwiatów, mnogość kolorów i form pozwalają tworzyć niesamowite kompozycje za niewielkie pieniądze.

Odpuśćcie sobie konwalie w styczniu czy piwonie w marcu, bo to naprawdę niepotrzebny wydatek. Zapoznajcie się z kalendarzem kwiatów, popytajcie w kwiaciarniach – na pewno znajdziecie coś dla siebie. Pamiętajcie, że ceny kwiatów drastycznie wzrastają w okolicy Walentynek, Dnia Kobiet oraz Dnia Matki.

Wybierz prostą kompozycję

Skomplikowane i mocno ekstrawaganckie kompozycje to nie najlepszy pomysł dla osób, które chcą nieco zaoszczędzić. Rodzaje bukietów ślubnych można wyróżnić ze względu na technikę wykonania, która znacząco wpływa na cenę końcową.

Bukiety kaskadowe, niesymetryczne lub te wymagające szczególnych zdolności artystycznych (composite, bukiety ze wstążek, guzików czy innych materiałów) są dużo droższe niż tradycyjny biedermeier czy nosegay. Dużą rolę odgrywa tutaj kreatywność florysty, jego plastyczne zdolności, wyobraźnia, jak również bardzo dobry warsztat techniczny. Taki bukiet to małe dzieło sztuki, które musi odpowiednio kosztować.

Warto zastanowić się nad wykorzystaniem jednego rodzaju kwiatów, co znacznie obniży cenę bukietu. Zamawianie wielu gatunków (kwiaciarnia musi sprowadzić całe paczki, a nie pojedyncze kwiaty) negatywnie wpłynie na stan Waszego portfela.

Minimalizm i prostota

Ciekawą propozycją jest pojedynczy kwiat zamiast rozbudowanego bukietu. Idealnie sprawdzają się okazałe rośliny o długich łodygach, takie jak słoneczniki, piwonie, lilie czy kalie. To alternatywa dla Panien Młodych ceniących minimalizm i prostotę w romantycznych i subtelnych stylizacjach.

Jeśli jesteście miłośniczkami tradycyjnych bukietów i taka ekstrawagancja do Was nie przemawia, zbudujcie swoją kompozycję na obszernych, bogatych kwiatach, które łatwiej niż drobne pąki wypełnią dekorowaną przestrzeń. Co powiecie na bukiet z kolorowych hortensji? To pozwoli zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.

Piękne nie znaczy drogie

Egzotyczne rośliny sprowadzane z dalekich zakątków świata to nie najlepsza opcja dla oszczędnych Panien Młodych. Na pewno zrobią piorunujące wrażenie na wszystkich gościach, ale… największy szok przeżyje Wasz portfel.

Doceńmy bogactwo natury, które mamy na wyciągnięcie ręki – polne kwiaty i  zioła to doskonałe uzupełnienie stylizacji w stylu rustykalnym i boho. Piękne i tanie – czego chcieć więcej?

DIY dla odważnych

Oczywiście możecie pokusić się o samodzielne wykonanie bukietu – bez wątpienia taka kompozycja będzie najbardziej wyjątkowym i niepowtarzalnym dodatkiem, ale… jest wiele ale, o których warto pamiętać.

Z jednej strony to czas, który będzie Wam potrzebny do stworzenia własnego kwiatowego dzieła. Doliczcie do tego wizytę na giełdzie kwiatowej. Czas to zdecydowanie towar deficytowy na ostatniej prostej przedślubnych przygotowań. Dodatkowym utrudnieniem są umiejętności. Jeśli  myślicie, że profesjonalny bukiet to kwiatki związane sznurkiem, jesteście w wielkim błędzie. Nawet najprostsza technika florystyczna wymaga wiedzy i doświadczenia.

Bukiety z naturalnymi łodygami muszą spełniać kilka podstawowych zasad, aby efekt końcowy był zadowalający.  Musimy wybrać odpowiednią technikę: czy łodygi będą układane równolegle czy skrętolegle? Kwiaty powinny być obrane poniżej miejsca wiązania, które podczas układania bukietu nie może zostać przemieszczone. Bukiet musi być na tyle mocno związany, żeby się nie rozpadał, ale na tyle lekko, żeby nie zmiażdżyć roślin. Łodygi powinny być ścięte na podobną długość i w odpowiedniej proporcji. – tłumaczy Ewelina Sirek-Herbsztrejt z maEStria flowers.

Teoretycznie prosta kompozycja, jaką wydaje się być bukiet na mikrofonie florystycznym (co za problem powpinać kwiaty w gąbkę?) także może okazać się nie lada wyzwaniem. Mikrofon florystyczny to specjalna kształtka wypełniona gąbką, która po odpowiednim nasączeniu wodą stanowi doskonały ,,wazon’’, znacznie przedłużając trwałość bukietu ślubnego. Niestety samo powbijanie kwiatów w gąbkę może stanowić problem. Mikrofon jest tak małą powierzchnią, że wbijanie kolejnych i kolejnych roślin powoduje wypychaniem się ich nawzajem, jeżeli nie od razu, to przy najmniejszym wstrząsie. Większość roślin, szczególnie tych strategicznych, które tworzą kształt i zarys bukietu ja osobiście zabezpieczam drutując i zahaczając o rusztowanie mikrofonu. Po skończeniu należy zakryć mikrofon od spodu gotową kryzą lub wykonać ją samemu. Pozostaje jeszcze zakrycie plastikowej rączki  kokardą, materiałem lub sznurkiem – podsumowuje Pani Ewelina.

Chyba oddam swój bukiet w ręce profesjonalisty – oczyma wyobraźni widzę swoje nieskoordynowane ruchy i irytację sięgającą zenitu...

Czy można zaoszczędzić kupując ślubną wiązankę?

Pewnie, że można! Jednak nie oczekujcie cudów.

Decydując się na ślub musicie mieć świadomość, że to droga inwestycja, a przymiotnik ślubny powoduje wzrost cen nawet o kilkadziesiąt procent. Kiedy zsumujemy koszt zakupu kwiatów, transportu, umiejętności florysty i indywidualne podejście do klientek, to kwota staje się dość wysoka.

Życzę Wam, żebyście znalazły profesjonalną i kreatywną florystkę, która w 100% zrealizuje Waszą wizję i przy okazji nie zrujnuje portfela.

PS. Bardzo dziękuje pani Ewelinie Sirek-Herbsztrejt z maEStria flowers za pomoc i informacje z pierwszej ręki :)

 

Piszemy jeszcze o bukietach ślubnych:

Bukiet ślubny DIY
Mowa kwiatów i barw
Bukiet ślubny od A do Z
Jak wybrać bukiet ślubny?
Bukiety ślubne - trendy
Wycena pracy florysty
Zimowe bukiety ślubne
Wiosenne bukiety ślubne
Letnie bukiety ślubne
Jesienne bukiety ślubne
Ślubne bukiety z filcu
Bukiety ślubne - kalendarz
Dobierz bukiet ślubny do figury

Średnia

4.8

Oceń mój artykuł

Zobacz także

30 lipiec 2018
02 sierpień 2018

Komentarze