Kiedy zacząć i jak zaplanować przygotowania do ślubu?

21 kwiecień 2019
Dominika Zięba

Przygotowania do ślubu i wesela na ogół rozpoczynają się wiele miesięcy przed planowaną uroczystością. I nie ma w tym nic z nadgorliwości czy przesadnej ekscytacji.

Przedślubna lista spraw do załatwienia jest naprawdę długa, a wieloetapowe formalności wymuszają na przyszłych małżonkach podjęcie poszczególnych kroków odpowiednio wcześniej.


Wolnych terminów BRAK

Głównym powodem, dla którego przygotowania do ślubu i wesela muszą rozpocząć się z dużym wyprzedzeniem jest konieczność zarezerwowania terminów u różnych usługodawców. Jeśli marzycie o perfekcyjnym ślubie w ściśle sprecyzowanym miejscu i z najlepszą oprawą, to musicie liczyć się z tym, że kalendarze w branży ślubnej zazwyczaj pękają w szwach.

Chodzi tutaj oczywiście o sprawdzone firmy, które świadczą usługi na najlepszym poziomie, a pozytywne opinie zadowolonych klientów solidnie nakręcają rynek. Nikogo już nie dziwi, że na świetną salę weselną czy restaurację czeka się ponad dwa lata, a dobry zespół muzyczny nie ma wolnego terminu do 2020 roku włącznie. To samo można powiedzieć o fantastycznych fotografach, florystkach, makijażystkach, barmanach i wielu innych zawodach związanych z branżą ślubną – jeśli wieść niesie, że warto skorzystać z ich usług, to czas oczekiwania jest adekwatny do liczby zainteresowanych.

Czekać czy nie czekać?

Czy to dobrze, że przygotowania do ślubu i wesela tyle trwają? Przyznam, że często się nad tym zastanawiam. Podekscytowanie, zapał do działania i wielkie zaangażowanie, które towarzyszą przyszłym małżonkom po zaręczynach, są wielką siłą sprawczą, która pomaga prężnie realizować rodzące się w głowach wizje. Z czasem emocje naturalnie opadają, oswajamy się ze stanem rzeczy, przyjmujemy wszystko z dużo większą rezerwa, a w wielu przypadków ogrom obowiązków wręcz nas do tego zniechęca. Z tej perspektywy dużo lepiej byłoby zorganizować ślub i wesele szybko, nie czekając przez wiele miesięcy na wymarzone miejsce czy kamerzystę. Ale czy warto?

Z drugiej strony, zorganizowanie tak szczególnego dnia wymaga wiele uwagi i zaangażowania. Jest również mocno absorbujące i czasochłonne. Z perspektywy osoby aktywnej zawodowo, wiecznie zajętej i pochłoniętej milionem spraw, dłuższy czas oczekiwania bywa zbawienny – dzięki odpowiednio przygotowanej strategii można pogodzić wszystkie obowiązki i na spokojnie realizować przyjęty plan.

Od czego zacząć przygotowania do ślubu?

Dobre planowanie to podstawa sukcesu. Dlatego już na początku należy sporządzić szczegółową listę spraw do załatwienia. Podzielcie je według następujących kategorii, to znacznie ułatwi Wam sprawę.


MIEJSCE

Rezerwacja sali weselnej/restauracji
Noclegi dla gości
Transport dla gości
Ustalenie terminu w kościele

FORMALNOŚCI

Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego
Wizyty w parafiach (będą obejmować odebranie aktów chrztu i bierzmowania – ważność dokumentów to 3 miesiące; sporządzenie protokołu przedślubnego, spowiedź, zapowiedzi, ustalenie szczegółów uroczystości)
Odbycie nauk przedmałżeńskich

OPRAWA I ATRAKCJE

Papeteria (zaproszenia, winietki, zawieszki na alkohol, księga gości, menu, plan stołów)
Obrączki
Zespół muzyczny/DJ
Fotograf/kamerzysta
Samochód
Dekoracja kościoła i sali weselnej
+ indywidualne atrakcje dla gości

PODZIĘKOWANIA I KWESTIE GASTRONOMICZNE

Zakup napojów i alkoholu
Zamówienie ciasta i tortu
Podziękowania dla gości
Podziękowania dla rodziców

PAN MŁODY/ PANNA MŁODA

Suknia ślubna, dodatki, bielizna
Garnitur, dodatki
Florystka
Makijażystka
Kosmetyczka
Fryzjer
Wieczór panieński/kawalerski

Przedstawione kategorie dostosujcie do swoich indywidualnych potrzeb, tworząc pełną listę rzeczy, o które musicie zadbać. Na pewno na bieżąco będziecie ją uzupełniać o sprawy, które kompletnie wyleciały Wam z głowy. Kolejnym etapem będzie wpisanie tych punktów do kalendarza – w ten sposób stworzycie coś w rodzaju ślubnego przewodnika, dzięki któremu będziecie po kolei realizować i odhaczać załatwione sprawy. Mając tak przygotowany plan staniecie się dużo spokojniejsi i zyskacie pewność, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Mam nadzieję, że przygotowania do ślubu i wesela mijają Wam w przyjemnej atmosferze. Wiem, że ciężko zachować spokój, ale tylko współpraca i wzajemne zrozumienie pomogą Wam w sprawny i efektywny sposób zorganizować ten wymarzony dzień :)

 

Zajrzyj też tutaj:

Organizacja ślubu w pigułce
5 kroków do wyjątkowego ślubu
Organizacja ślubu - moja refleksja
Rok przed ślubem
Pół roku przed ślubem
Na minutę przed ślubem
Dzień przed weselem
10 pytań przed ślubem

 

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

22 listopad 2017
09 lipiec 2018

Komentarze

Ktokolwiek czyta dziś to świadectwo, powinien świętować ze mną i moją rodziną, ponieważ wszystko zaczęło się jako żart dla niektórych ludzi, a inni powiedzieli, że to niemożliwe. Nazywam się SZYMON i jestem z Krakowa, ale przeprowadzam się z żoną do Chicago. Jestem szczęśliwym mężem z dwójką dzieci i uroczą żoną. Coś strasznego stało się z moją rodziną, straciłem pracę i moja żona opuściła mój dom, ponieważ nie mogłem zadbać o siebie i potrzeby rodziny. jej i moich dzieci w tym konkretnym momencie. Przez dziewięć lat nie miałem żony, która wspierałaby mnie w opiece nad dziećmi. próbuję wysłać testmessage do mojej żony, ale ona zablokowała mi rozmowę z nią próbuję porozmawiać z jej przyjacielem i członkami jej rodziny, ale nadal wiem, że ktoś może mi pomóc, a ja aplikuję aplikację do tak wielu firm, ale nadal nie dzwonili ja, dopóki nie nadejdzie wierny dzień, w którym nigdy nie zapomnę w swoim życiu. Kiedy spotkałem mojego starego przyjaciela, któremu wyjaśniłem wszystkie moje trudności i powiedział mi o wspaniałym człowieku, który pomaga mu uzyskać dobrą pracę w koka Cola i powiedział mi, że jest jego czarodziejem, ale jestem osobą, która nigdy nie wierzy w czarodzieja, ale postanowiłem spróbować, a Drigbinovia poinstruowała mnie i pokazała, co robić w ciągu tych siedmiu dni lunchu. wszystkie instrukcje i zrób to, o co mnie prosił, aby dobrze to zrobić. Drigbinovia pewna, że ​​wszystko poszło dobrze, a moja żona znów zobaczy mnie po wspaniałej pracy Drigbonovii. Moja żona dzwoni do mnie z nieznanym numerem i przeprasza, a ona powiedziała mi, że naprawdę za mną tęskni, a nasze dzieci i moja żona wracają do domu. dziś jestem kierownikiem firmy paragon w USA. Radzę, jeśli masz jakieś problemy, wyślij wiadomość na ten adres e-mail: doctorigbinovia93@gmail.com lub WhatsApp go pod numerem +2348144480786, a uzyskasz najlepszy wynik. Weź rzeczy za pewnik i zostanie ci odebrane. Życzę ci wszystkiego najlepszego.
~Szymon 25 kwiecień 2019 11:14 odpowiedz