Dlaczego obrączka brudzi?

10 grudzień 2018
Dagmara Sobczak

Zauważyłaś ostatnio, że obrączka albo pierścionek zaręczynowy zostawia ślad na palcu? Nigdy wcześniej to się nie pojawiało? A może dopiero od niedawna jesteś mężatką i widzisz, że biżuteria od samego początku brudzi Twoje palce?

Jaki może być ku temu powód? Postaram się dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie.

Dlaczego obrączka brudzi?

Są dwa najczęstsze powody, dla których obrączka może brudzić Twoje palce.

Obrączka zawiera domieszki innych metali

Czasami jesteśmy uczuleni na różne metale, nawet o tym nie wiedząc, bo nasza skóra mogła nie mieć wcześniej kontaktu z danym metalem. Alergia zdarza się rzadko, ale jest możliwa. Najczęściej uczula nas nikiel, który dodawany jest do biżuterii. Może także uczulać nas pallad, który stosuje się jako zamiennik platyny, bo jest dużo tańszy, srebro także może uczulać, a nawet w wyjątkowych okolicznościach złoto. Jednak złoto należy do bardzo słabych alergenów i w życiu codziennym ta alergia naprawdę należy do rzadkości. 

Być może Twoja obrączka ma domieszkę jakiegoś metalu? Warto to sprawdzić. Może to być jedna z przyczyn, dla których obrączka brudzi. 

Brudzenie wskazuje na chorobę

Druga, bardziej prawdopodobna przyczyna brudnego palca po złotej obrączce to pewnego rodzaju sygnał, że w organizmie dzieje się coś złego, co trzebaby było sprawdzić.

Najprawdopodobniej brudna skóra po kontakcie ze złotem ma związek ze złym działaniem wątroby, ze zbyt niską ilością żelaza w organizmie (anemią), toksynami w organizmie, czy stanem zapalnym. 

Warto zrobić sobie podstawowe, ale rozszerzone badania krwi, USG brzucha i udać się do internisty, który po wywiadzie być może zleci kolejne badania. 

To nie musi być nic poważnego, ale warto wiedzieć, jeżeli coś w naszym organizmie dzieje się nie w porządku, a brudzenie złota może być tego pierwszym symptomem. 

Nie bójmy się więc iść do lekarza, nawet jeżeli nic nam nie dolega, a jedyne co nas niepokoi to brudne palce od złota – to także jest sygnał – i każdy profesjonalny lekarz potraktuje nas poważnie. W końcu zdrowie to najciennejszy skarb, jaki mamy. 

 

Mieliście kiedykolwiek problem ze złotem, które brudzi? Zrobiliście coś z tym? Jak zakończyła się Wasza historia?

 

Więcej o obrączkach:

Jak czyścić obrączki?
Kiedy obrączki są najtańsze?
Pudełko na obrączki DIY
Oryginalne obrączki
Tytanowe obrączki
Historia obrączki
Alternatywy dla obrączki
Pudełko na obrączki
Obrączki z meteorytu
Grawerowane obrączki
Srebrne obrączki ślubne
Czym kierować się podczas wyboru obrączek?
Jak mierzyć obrączki?

Średnia

3.2

Oceń mój artykuł

Zobacz także

26 kwiecień 2020
01 styczeń 2018

Komentarze

Co za bzdury! Nie ma żadnych naukowych dowodów na to że brudny od złota palec oznacza chorobę. Zamiast powielać brednie wypadałoby się przygotować do artykułu
~Małgosia 19 kwiecień 2022 17:35 odpowiedz
Noszę kilkadziesiąt lat złoty pierścionek i kilka razy w życiu siniał mi od niego palec. Zawsze wtedy gdy miałam stan zapalny żołądka lub jelit. Najprawdziwszą prawda. U mnie zawsze to się sprawdza.
~H.S. 15 kwiecień 2023 10:08
Ja mam trochę odwrotnie. To nie złoto brudzi moją skórę ale złoto czernieje po kontakcie z moją skórą. Ja nie mam żadnych objawów alergii. I mam tak od zawsze. Nie chodzi nawet o złoto z niską próbą bo te z wysoką reagują tak samo.
~Ania 29 kwiecień 2021 13:36 odpowiedz
Mam to samo,obrączka w środku cała ciemna,taki dziwny brązowy nalot
~Elwira 21 czerwiec 2022 07:11